„Как е отворен този социален дом за хора с деменция? По закон тази къща не отговаря нито на противопожарни, нито на санитарни изисквания. Представете си 10 възрастни хора, които трябва да изнесем с колички и да ги внесем в линейка“ – този въпрос зададе адвокатът по медицинско право Мария Петрова в предаването „Тази сутрин“.
Потресаващият случай на Социалния дом за възрастни хора с деменция в плевенското село Изгрев ви разказахме в bTV Новините през предишните дни. Много въпроси обаче остават без отговор.
„Крачка към решаването на този проблем е да признаем, че го има. Има проблем с контрола“, каза бившият социален министър Христина Христова.
На въпрос защо институциите са безсилни при такива случаи, тя обясни, че трябва да се направят спешни мерки в законодателството.
„Случаят трябва да се поеме от прокуратурата. Ако нямаме дом, който да е регистриран, Агенцията за качество на социалните услуги остава с вързани ръце – не може да ги глоби“, коментира адвокат Петрова.
По думите ѝ това, което се случва в къщата е форма на принуда.
„Тук идва големият въпрос – това са възрастни хора с деменция. Как волеизразяват желанието си хората с деменция? Много от тях не са минали през процедура за запрещение. Кой се грижи и кой е дал съгласие тези хора да са там? Знаят ли къде са? И тази жена държи ли там против тяхната воля?“, коментира Петрова.
„Това е все едно да има болница, която да не отговаря на Закона за лечебните заведения, но да работят“, допълва бившият социален министър Христина Христова.
Тя призова кметът на населеното място да изнесе информация каква е оценката му на социалната услуга на територията на общината, защото той е длъжен да прави оценка всяка година.
Повече вижте във видеото.