Драматична загуба за досегашните управляващи от лявоцентристката Социалдемократическа партия в Скопие. Националистическата ВМРО-ДПМНЕ спечели най-много места в парламента и се очаква безпроблемно да сформира коалиционно правителство.

ВМРО-ДПМНЕ спечели и президентския вот. Гордана Силяновска-Давкова е новият държавен глава на Северна Македония.

Тя е дългогодишен университетски преподавател и професор по конституционно право. Била е член на конституционната комисия в парламента на Македония, както и министър в първия кабинет на Бранко Цървенковски - между 1992 г. и 1994 година.

Била е експерт в Организацията на обединените нации, а между 2008 г. и 2016 г. е член на Венецианската комисия.

На предходните президентски избори през 2019 г. Силяновска-Давкова достига до балотаж със Стево Пендаровски, но го губи.

През вчерашния ден имахме и първа официална реакция на София след избора на Скопие.

И президентът Румен Радев, и премиерът Димитър Главчев гледат с тревога към резултатите и победата на ВМРО-ДПМНЕ, известни с антибългарската и антиевропейската си реторика.

„Много скоро ще проличи дали новият президент и партията, която спечели с решителна преднина тези избори, ще заработят най-сетне за европейската перспектива на РСМ или ще поемат по друга посока“, каза президентът Румен Радев.

„Първият сигнал от Скопие ще дойде днес или утре. В неделя на 12 в 12 часа е церемонията по встъпване в длъжност на Гордана Силяновска като президент“, каза в „Тази сутрин“ Коста Филипов, журналист и дългогодишен кореспондент на български медии в Скопие.

„За мен е много любопитно дали българският държавен глава ще присъства на инагурацията. Преди пет години, когато Стево Пендаровски стана президент, Румен Радев беше там. Това им беше първата среща, макар и протоколна“, уточни той.

 

Според него преди пет години са били поканени всички държавни глави на съседните на Северна Македония страни.

„Заявките за европейски път на Гордана Силяновска не ги чух. Чух, че ще пътуват по балканските пътища, че ще се върнат на Балканите. Накрая добави и за Брюксел. Обикновено първото посещение на македонските политици след избора им е в Брюксел, но ще видим дали сега няма да иде другаде“, коментира журналистът.

Първите поздравили ВМРО-ДПМНЕ за победата в изборите 2 в 1 бяха премиерът на Унгария Виктор Орбан и сръбският президент Александър Вучич.

„Част от медиите в РСМ се финансират от Унгария. Още от Австро-Унгарска империя Виена е имала интерес към тази част от Балканите заради близостта към най-топлите морета. Помните ли каква голяма битка беше унгарец да бъде еврокомисар по разширяването? Беше предложен един, кого смениха. Тогава дойде Оливер Вархей. В края на поздравлението на Вучич Силяновска му отговори на сръбски език“, открои Коста Филипов.

Какво следва оттук нататък?

„Любчо Георгиевски, бивш премиер на РСМ и бивш председател на ВМРО-ДПМНЕ, и Любчо Нешков, основател на БГНЕС, казаха, че Северна Македония е част от сценарий, който я доближава до Сърбия, Русия и Китай“, коментира историкът проф. Христо Матанов.

„Не съм чул позицията на Албания. Тя се бави, тъй като Албания е най-европейски настроената нация в региона, тъй като интеграцията в ЕС означава обединение на албанския етнос в едно“, посочи той.

Според него колкото и съкрушителна да е победата на ВМРО-ДПНЕ, остава необходимо формиране на коалиционно управление.

„Гласовете ще дойдат от албанските коалиции. По-точно от една, но албанските партии са проевропейски. Едно е да говориш преди избори, а друго е какво ще направиш като дойдеш на власт. Тази разлика в РСМ е много голяма. Съзнават, че развалянето на два международни договора е много трудно нещо“, допълни историкът по отношение на договорите с Гърция и България.