„Най-големият проблем с боклука на София е самият завод за боклук, който е модерно предприятие, превърнато от Васил Терзиев в развъдник на плъхове. Заводът е една цъкаща биологична бомба.“
Това заяви в предаването „Тази сутрин“ председателят на групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет Антон Хекимян във връзка със скандала с боклука на София. Според него незаконните площадки за сепариране на отпадъци до голяма степен са почистени.
„Голяма част от тези отпадъци са изнесени. Но въпросът е - къде са изнесени? Струпани са на клетки 3 и 4 абсолютно незаконно. Защото това RDF гориво (бел. ред. - гориво от твърди отпадъци) е трансформирано документално в боклук, който трябва да се сепарира, и е заровен там. Зарит е с пръст, за да се заличат следите“, допълни още Хекимян.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Заедно с него в студиото темата коментира и общинският съветник от ПП-ДБ Пламена Терзирадева. По думите ѝ в завода за отпадъци няма проблеми от гледна точка на неговото функциониране.
„За мен е важно жителите на София да разберат разликата между преди и сега. Заводът работи много по-добре, обективно данните го показват. Оползотворява много повече рециклируеми материали и ги продава. И произвежда много повече RDF гориво. Целта на завода е производството на RDF гориво, което се транспортира към циментовите заводи и те го използват. Големият проблем на завода за отпадъци по проект е, че няма складови помещения и няма места, където да се съхраняват тези отпадъци“, заяви Терзирадева.
Според Антон Хекимян от ГЕРБ-СДС въпросът е - защо заводът няма площадки за съхранение на тези отпадъци?
„Защото това е завод за производство на RDF. Той трябва да бъде оползотворен. След като хората около кмета саботираха третия етап от завода, в който трябваше този RDF директно да се изгаря и в София да не се депонират отпадъци, за да не се запълва сметището – те в момента се намират на площадките. Тези цифри и данни, с които ни заливат – са една добре прикрита лъжа за ситуацията в завода“, допълни той.
Пламена Терзирадева от своя страна уточни, че RDF горивото може да се депонира когато има нужда от това.
„Проблемът е, че не искаме да запълваме клетка 4. Произвежда се повече количество RDF, отколкото се транспортира към циментовите заводи. Явно господин Хекимян не знае, че няма как да транспортираме наведнъж цялото гориво, затова на етапи, ежедневно се извозва към заводите. Това RDF, което е било на площадката – то е депонирано и оползотворено. Проблемът тук е, че изначално ние не искаме да го депонираме, за да може да отиде към циментовите заводи. Обаче РИОСВ идва на проверка и пише предписание, в което казва, че трябва да бъде изчистен до 9 април. Срокът е твърде кратък. Няма как да се вземе от циментовите заводи и това е причината да отиде към клетката“, каза още Терзирадева.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK