Политическата криза в България изглежда се задълбочава още повече. Надежда за правителство във втория и третия мандат очевидно няма. Държавата остава без редовна власт, но с много редовни и резонни проблеми за решаване.

„Имаме много проблемна ситуация в държавата, политическа криза и натрупани социалноикономически проблеми, които в последните години не намериха решение“, каза в „Тази сутрин“ бившият социален министър Христина Христова.

Като важни проблеми в държавата тя посочи образованието и пазара на труда, дефицита на работна ръка, дефицита на специалисти, които са нужни за икономиката.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Имаме липса на анализ на пенсионната система, проблеми в здравеопазването, енергийната бедност. Имаме много проблеми“, подчерта тя.

Според бившия министър на образованието Сергей Игнатов процесът на неразбирателство между политиците се задълбочава.

„България води някакво съществуване без смисъл и без цел. Ако се разходите из нашите градове, ще видите, че те изглеждат изоставени. Ние не сме традиционно общество“, каза Игнатов.

„Нагледахме се на мъпет шоу - от една страна, е преекспониран евроатлантизъм, а от другата - една болна русофилия и то изразена от хора, които не познават Русия. Те живеят по конструкта на дядо Вазов все още. А имаме проблеми за решаване“, допълни той.

„Ние нямаме инфраструктура в страната. Имаме една магистрала, която вече не е магистрала – тя е градско шосе. В България дърветата растат също по тротоара, както и в другите европейски столици, но само ту повдигат асфалта и количка не може да мине – нито детска, нито инвалидна“, коментира още бившият министър.

Финансистът Левон Хампарцумян смята, че решението няма да дойде само.

„Има един биологичен процес, който е безспорен – смяната на поколенията. Дали тази смяна ще бъде болезнена и труда и какво ще излезе отгоре – ще видим. Имаме предпоставки за успех, но те не са автоматични. Имаме таван, но нямаме дъно. Трябва много да внимаваме какво искаме да се случи около нас“, заяви той.

„Трябва да започнем да наричаме нещата с собствените им имена. Все още продължава сагата с хотела, който подпира брега. Едни го наричат подпорна стена, други – хотел. Ако едно нещо кряка като патица, плува като патица и изглежда като патица, най-вероятно е патица. Ние мислим с категорията на думите, но когато мислиш с грешните думи, стигаш до грешни решения“, коментира още Хампарцумян.