Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството. На този ден от Страстната седмица постът в Православната църква е особено строг – тогава нито се яде, нито се пие дори вода.
„Днес е може би най-тъжният ден от гледна точка на православното богословие, но заедно с това и един от най-тържествените и един от дните, в който се влага много надежда и много очакване. След Разпети петък идва славното Христово Възкресение”, каза в „Седмица на духа” в предаването „Тази сутрин” по bTV eпископ Сионий, игумен на Бачковския и Троянския манастир.
„Ако този ден за всички нас е ден за духовен размисъл и най-вече за покаяние и съпреживяване на страданията на Христос, то центърът и идеята на целия пост и на този ден е идващият утрешния ден ден на тържество, ден на Христово Възкресение”, допълни той.
„Всеки според своите сили може да съпреживее тези страдания, но за да преживее страданията и да иска да ги преживее, трябва да вярва във Възкресението и да го очаква”, посочи още епископ Сионий.
Той отбеляза, че народът ни е бил много духовно и църковно ощетен във времето, но по думите му храмовете у нас постепенно се изпълват с хора.
„Виждаме, че хората, които остават на литургията, са все повече, че много млади хора и деца се обръщат към вярата. Храмовете постепенно се изпълват с хора, което е най-голямото богатство на една църква – Божият народ. Разбира се, темповете не са бързи, но пък и духовните поражения бяха много големи”, изтъкна той.
Проповедта трябва да се обърне много силно към хората, убеден е епископ Сионий. Според него в България хората имат доверие към духовенството си. „Храмовете винаги са пълни с хора, особено в неделя, особено на празници. Хората идват в църквите, което значи, че имат доверие към Църквата”, отбеляза той.
По думите му негативните моменти винаги са съпътствали живота на Църквата, но никога не са оставяли трайни следи.
Българското правителство много помогна за живота на Църквата, подчерта още епископ Сионий. Десетки храмове и манастири се обновиха, каза още игуменът на Бачковския и Троянския манастир.
След успеха на първото издание на „Седмица на духа“ през декември 2015, рубриката се превърна в традиция в дните около най-светлите български празници. Отвъд злободневните теми и вълнения от деня, екипът на „Тази сутрин“ за пореден път осъществява инициативата с цел да насочи светлините на прожекторите към хората с кауза и послание и непреходните житейски въпроси.