С какви мотиви инициативните комитети подкрепят кандидатите за президент на България?

В „Тази сутрин“ гостуваха Светлана Шаренкова от инициативния комитет за издигане на Румен Радев, Евгений Михайлов от инициативния комитет на проф. Анастас Герджиков и Невяна Митева, както и Емил Георгиев от инициативния комитет за издигане на Лозан Панов.

Светлана Шаренкова заяви, че е била в комитета на кандидат-президентите още преди 5 години и сега е още по-убедена, че трябва да помогне за тази кампания.

„Тъй като те си изпълниха ангажиментите за последните 5 г., в това число миналата година, когато се създаде огромното недоволство на българските граждани и младите хора на България излязоха на площадите, Румен Радев стана изразител на тази нова енергия за промяна. Те защитават хората, те застанаха на страната на народа, а не на страната на статуквото", каза Светлана Шаренкова.

"Когато говорят, че Радев бил разединител на нацията, ами той няма да обединява корумпираните с некорумпираните и с обикновените хора. Той застана на страната на хората и затова смятам, че трябва да продължат започнатото с тази промяна, която започна и със служебния кабинет, който показа, че идеологическите различия не са толкова важни, колкото е важна експертизата и работата в полза на хората“, каза още тя.

Евгений Михайлов сподели, че не е могъл да не подкрепи проф. Герджиков, защото винаги е отстоявал цивилизационния избор на България към Европа и към развития свят.

„Още повече след тази една година, година и половина, в която движещата сила беше противопоставянето, размаханият юмрук, обидите, разделението. Това, което ни се случи с три избора и близо половин милиард лева, изхарчени за този експеримент на Румен Радев, и това, което се случи със служебното правителство и краха, до който доведе България това служебно правителство, не могат да не ме мотивират да застана на страната на съзиданието, на обединението срещу тази разруха. Защото аз много добре си спомням последствията от едно такова ляво управление и си спомням последствията от Виденовата зима през 96-97 година, когато г-жа Шаренкова дори беше част от правителството на Жан Виденов. Не искам сега да се повтори още една зима, този път Радевата, гладна и студена зима“, каза Михайлов.

Шаренкова отвърна, че служебното правителство не може да отговаря за натрупаните проблеми през последните 12 г., тъй като „много стабилно сме заседнали на дъното на европейските класации“.

„Най-бедната, най-болната държава, първа по корупция, последна по свобода на словото“, каза тя.

Емил Георгиев от инициативния комитет, издигнал Лозан Панов за президент, заяви, че неговата лична мотивация е мотивацията на бъдещето.

„Аз съм родител и искам моето дете да расте в една по-добра България, искам да старея и да се развивам в една такава България. Желая България на сигурността, а България на сигурността минава през представата на върховенството на правото, върховенството на институциите и гаранцията за това, че институциите ще бъдат в състояние да съблюдават нашата сигурност", , така че ние да не се притесняваме, че утре някой може да дойде да каза Емил Георгиев.

"Това е възможно само ако имаме действащи, добре работещи институции и в този случай ролята на държавния глава е изключително важна да бъде гарант за тези институции. В това отношение България се нуждае от дебат, включително конституционен дебат за изменение в глава "Съдебна власт" - нещо, което президентът Радев обеща, че ще направи, но не го направи", допълни той.

Шаренкова отрече Румен Радев да е изоставял темата и каза, че това е бил един от неговите призиви. По думите ѝ България може да бъде обединена само на базата на справедливост, законност, върховенство на закона.

Тя припомни, че Румен Радев на няколко пъти е връщал корпоративни закони, антисоциални закони. Според нея високият му рейтинг (60-70%) е гаранция, че той е изпълнявал поетите ангажименти.

Основният сблъсък в тази кампания е между истината и лъжата, заяви Евгений Михайлов. Според него трябва да се обединим около истината.

Той каза, че още не е чул нито от „Правосъдие за всеки“, които стоят зад кандидатурата на Лозан Панов, нито от него отношение към нарушението на Конституцията от страна на държавния глава.