Със стикери, провокиращи нетолерантност и дискриминация срещу групи в обществото, осъмна парк в Горна Оряховица.

Лепенките са разлепени по дървета и улични стълбове и изобразяват задраскано знамето - символ на ЛГБТ общността.

За десетките налепени по стълбове за улично осветление и дървета стикери алармира Петра Христова, която преди две години се подлага на операция за смяна на пола. Тя признава, че се почувствала притеснена, когато ги видяла, и смята, че провокират агресия.

„Забелязах стикери с така нареченото ЛГБТ знаме, задраскано с черни ленти. Отначало не им обърнах внимание, но после, като продължих да се разхождам в парка, забелязах, че ги има на най-различни места. И реших да предприема мерки, защото според мен това показва едно своеобразно неприемане и сегрегация, разделение в обществото“, коментира Петра Христова.

26-годишната Петра е родена като момче, но казва, че винаги е била със самосъзнание на жена. Живота си на транссексуална описва като изпълнен с огорчение, неразбиране и дори дискриминация както от обществото, така и от институциите.

 

„Всъщност аз нямах детство, защото исках да играя с момичетата, а момчетата ме гонеха да ме бият. После прерасна в по-сериозен конфликт. В университета имах много малко проблеми, но не отсъстваха и там. Както и при търсене на работа, когато подавах CV-та, в Агенцията за закрила на детето, когато исках да осиновя дете - във всички сфери на живота“, разказва Петра.

„Нанесоха ми поредния удар от Великотърновския съд с поредното отрицателно решение за смяна на документите, което би трябвало да е първа процедура, а тя стана последна! Има безброй мотиви - как ще ощетя бъдещия си партньор с това, че няма да мога да му родя деца“, допълва още тя.

Посетителите в парка обаче са толерантни и приемат това хора с различна сексуалност да го посещават.

„Аз и в Австрия, и в Гърция съм живяла - всеки има право да живее, стига да не пречи на другите! Дали ще е жена с жена или мъж с мъж... Ако се крият - няма ли пак да живеят? Само че с напрежение“, коментира Божана Петрова.

„Какво да ги направим в крайна сметка - да ги убием ли?! Все пак и те са хора, имат право да живеят, все пак са човешки същества“, казва Пламена Дачева.

„Паркът е за всички, стига да не се правят простотии на публично място“, смята Николина Вачкова.

От община Горна Оряховица, която стопанисва всички паркове, заявиха готовност да премахнат нерегламентирано разлепените стикери. 

„Стана ми известно в днешния ден, ще извършим проверка на място. Имаме такава възможност, тъй като имаме служители и работници по озеленяването. Ще почистим поставените материали, ако са нерегламентирани и не са съгласувани с община Горна Оряховица“, коментира Венцислав Добрев, специалист „Поддръжка пункт за управление“ и организатор "Охрана" към община Горна Оряховица.

От местната управа уточниха, че всички указателни табели и рекламни материали се поставят на обществени места, само след съгласуване с общината. А от септември във всички паркове ще заработят ефективно системи за видеонаблюдение.