В България има множество манастири, част от тях, за съжаление, са изоставени. Днес ви показваме един от най-старите храмове запазени у нас - Девическия манастир "Свети Николай" в Мъглиж.

След като бе одобрен проект за близо половин милион лева за реновирането на манастира, работата по него вече започна.

Манастирът е основан по време на Втората българска държава и въпреки че е разрушаван многократно, е успявал да пробужда духа на българите в Южна България през вековете.

„Една от версиите, които се налага, е за дадена лепта ot цар Калоян за построяването на манастира. И оттогава се започва една религиозна дейност. Манастирът е бил опожаряван и въздиган. През 1834 г. манастирът процъфтява при дядо Калиник. Васил Левски тук се е криел се", разказа пред bTV aрхимандрит Йоан Жеков.

 

Дълги години манастирът е поддържан благодарение на дарители. А от днес започва и поетапното реновиране с европейския проект. 

„Проектът дава възможност само за частични ремонти. Ще бъде реновиран изцяло църковния храм и част от вертикалната планировка“, обясни кметът на Мъглиж Душо Гавазов.

"Да се започнат в спешен порядък укрепителни дейности, защото рискът от пропадане на сградата е голям", посочи още той.

В двора на манастира има 150-годишна секвоя, която вероятно ще бъде премахната, каза кметът.

Мъглижкият манастир съхранява множество ценности, сред които е и единствената иконопис на Светите братя Кирил и Методий и на Свети Патрик.

 

Срокът за изпълнението на проекта е септември 2025 г.