Напрежение между миряни и духовенство в Златоград заради съмнения за изчезнали икони и некачествена реставрация в храм "Успение Богородично". Прокуратурата и Министерство на културата са започнали проверки в една от малкото вкопани църкви в България.

„Такава бъркотия стана в църквата, че тя не прилича на себе си. Авторитетът на църквата е сринат до нула“, коментира Валентина, бивша клисарка.

Напрежението между миряните и отец Виктор е заради изчезнали 13 икони и незаконно реставриране на иконостаса в храма, който е един от най-старите в Средните Родопи и е паметник на културата от местно значение.

Сигналът за незаконните действия е подаден преди два месеца от Александра Иванова, която е работила тогава като клисарка в храма.

"Сезирала съм Министерството на културата и прокуратурата за моите притеснения, че се извършват нередности с този - не само богослужебен храм, но и 200-годишна светиня, паметник на културата. Ние ставаме свидетели как една група хора, в това число и отецът, облепят иконостаса с шлакметална позлата, както те си решат, променят облика. Изнасят се едни икони, без да се дава обяснение“, коментира Александра Иванова.

„Ако сте гледали българския филм "Кит" или сте чували за детската игра "развален телефон", нещо такова се случва в момента и около храма в Златоград. Моето желание е доброволно да пътувам всяка седмица и да идвам, за да служа на златоградчани и да се моля за тях, въпреки тяхното нехаресване“, казва отец Виктор Христев.

„Той от председателят на църковното настоятелство е имал забрани за изнасяне на икони. Обеща пред тези настоятели, че няма повече да изнася, но продължаваше да си изнася, всичко мога да го докажа със снимки. Не може някой така произволно да си реши, все едно е собственик на храма“, посочва Александра Иванова.

Сред иконите има три на Захари Зограф, на представители на Самоковската, Тревненската и  Дебърска школа.

„Отче, не очаквах от вас това нещо. Шест години аз влагах труд, любов, обич за тази църква, вие я съсипахте за пет месеца“, коментира още Александра.

На въпрос дали има някакво напрежение между него и миряните, отец Виктор отговаря „Аз не ги познавам, нямам представа“.



„Аз се чудя дали да не заведем едно дело за клевета, ама в Библията пише, че съдът е дело Божие и не си заслужава да се съдим. Всичко е по каналния ред – има протокол на настоятелството, има лицензиран реставратор, има второ мнение на реставратори от София. Просто хората не идват в храма и няма как да получат тази информация“, коментира отецът.

Напрежението между отец Виктор и християните в Златоград е на път да ескалира. Хората са започнали петиция с настояване духовното лице да бъде отзовано от града им.

„За мен няма проблем. Всичко се случва по абсолютно правилния начин. А за клеветата ще отговаряте всички, да знаете“, казва той.

Комисия с представители на Министерството на културата, Община Златоград, Националният институт за недвижимо културно наследство и специалисти, започнаха проверка в църквата.

„Трябва да има точно определени хора, които да са реставратори, които да направят нещо“, казва Димитър Цветков от Националния институт за недвижимо културно наследство.

„Аз вярвам в Бог, съвестта ми е чиста, Митрополията е моят работодател, моя енорийска грижа е да се грижа за благолепието на храма“, посочва отецът.

По случая е образувана проверка в Окръжната прокуратура в Смолян за противозаконно унищожаване или повреждане на културна ценност. Срокът за произнасяне по нея е 28 декември.