Ако искаме наистина да се потопим в епохата на Съединението, най-доброто място за това е Регионалният исторически музей в Пловдив. Експозициите днес са посветени на историческото събитие отпреди 139 г. 

Директорът на музея Стоян Иванов обясни, че в ден като днешния се отдава почит на дейците на това историческо събитие.

„Тази сграда е музей на Съединението. Днес сме изложили униформата на майор Райчо Николов, който я е носил на 6 септември при обявяване на Съединението. Показали сме и лични вещи на Иван Андонов, както и много други културни ценности от този период“, каза Иванов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Райчо Николов е значима личност в историята ни. Той е известен с това, че занася ценни сведения на руското командване относно движението на османските войници. Сведенията е получил от подслушан разговор на турски офицери, които обсъждат нападение през Дунава срещу руските войски, разположени в Гюргево.

Награден е с Медал „За усърдие“ (1854). Завършва руско военно училище. Служи в руската армия. Възведен в потомствен дворянин.

Участва в Сръбско-турската война (1876). През Руско-турската война (1877 – 1878) е офицер в Българското опълчение. Командир на I рота от IV Опълченска дружина. Военно звание капитан. Участва в бойните действия.

Снимка: bTV

След войната остава на служба в милицията на Източна Румелия. Автор е на първия български военен устав – Закон за българските войници, отпечатан през 1877 година в Плоещ в печатницата на Асен Д. Паничков. Николов участва в подготовката на Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

Убит е в Пловдив по време на извършване на Съединението на 6 септември 1885 година. Застрелян е пред днешната централна поща на града докато преследва корумпиран чиновник.

Сградата на днешния музей е също толкова интересна, колкото и събитията, за които разказва.