Психолог: Децата искат да спортуват – ние трябва да им кажем къде

Страната ни заема трето място по относителен дял на наднормено тегло сред първокласници от 27 държави в Европа

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  10:19 ч. 10.02.2025 г.

Продължава кампанията на bTV „Добрият пример – първата крачка към твоето здраве“, в която всеки един от нас показва с какво можем да живеем малко по-здравословно. Редица доклади и изследвания поставят диагноза „затлъстяване“ на българските деца.

В края на 2024 год. стана ясно, че България заема трето място по относителен дял на наднормено тегло сред първокласници от 27 държави в Европа. Това показват данните от проведено през 2023 год. проучване в рамките на Европейската инициатива на Световната здравна организация за наблюдение на затлъстяването при деца (COSI).

„Това не е само сред нашите деца, а охолството и този лакиран, богат живот на западния свят – те водят до това. Ако видим анатомията на човешкото същество – човек е направен, за да се движи. Необходими са усилия на родители, на училище, да се промени отношението към физическата култура, към спорта изобщо“, заяви Сергей Игнатов, бивш министър на образованието.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„До осми клас половин час екранно време е равно на 50 грама домашна ракия над 40 градуса като ефект върху мозъка на детето. И когато от малки децата стоят пред този екран те не могат да се развиват, те затова не могат да говорят. На 14/15 г. виждаме как те не могат да опишат с 2/3 изречения нещо много просто“, каза още той. 

„Българското дете започва още в детската градина да се движи – детската игра е изключително важна, ние така се социализираме, регулираме емоционално, забавляваме се и учим. С напредването на образованието все повече от динамично отиваме към статично и накрая използваме само главата“, коментира психологът Младен Владимиров.

„Не може да говорим за здравословност, когато от една страна сме обездвижени, а вследствие на обучението в електронна среда, всичко става все по-дигитално. Децата искат да се приберат вкъщи и да играят на компютрите и това е много окей за родителите, защото не знаем къде спортуваме, с кого, къде ще паркираме, за да закараме детето“, обясни още той.

- Откъде идва мотивацията за спортуване тогава?

„Аз като си спомня моя живот, моята идва от семейството. Моят баща някъде първи клас като бях ме изкара да бягам с него всеки ден и след това, понеже бях много буен, ме заведе и в спортна зала и аз до ден днешен на тази почтена възраст не излизам от залата“, разказа Сергей Игнатов.

„Ние трябва все повече да търсим начини да свързваме детето с реалността. Виртуалното е ясно, обученията в училище също стават все по-дигитални, но в букварчето трябва да има „а – агънце, б – басктебол“, а не „а-агънце, б – барабанче“, защото виждаме в 12 клас как се ознаменува зрелостта – с барабанчета и с маси, същото се прави и на 8 декември“, каза Младен Владимиров.

„Децата искат да спортуват – ние трябва да им кажем къде“, категоричен е той. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK