„Войната е по върховете на съдебната власт от една страна и от друга – от главния прокурор към две лица и към още неадресирани поименно лица от политическата сцена. Според мен обаче става въпрос за нещо много по-сериозно – за усилия на ГЕРБ да покаже, че иска да има някакви промени, които обаче спират само до персонална смяна“, коментира пред bTV доц. Наталия Киселова след вчерашните изказвания на главния прокурор Иван Гешев.
„За предложението, отправено към Гешев (бел. ред – да бъде посланик в Израел или в Турция), разбираме от самия него. Мисля си обаче, че е напълно възможно да е имало такова предложение. Спомняте си, че госпожа Бъчварова, която направи големия безобразия в МВР, беше изпратена като посланик точно в Израел. Бойко Борисов в момента наистина няма тази властова позиция, но очевидно се надяваше, че с хвърлянето на Гешев на вълците ще се доближи до втората политическа сила и ще изпълни част от исканията на протестиращите през 2020 г. Искаше му се някак да минат нещата и без да е премиер, да праща посланици. Това са само предположения и може би хипотетично предложение към господин Гешев“, коментира проф. Николай Радулов.
„Струва ми се възможно Иван Гешев да се появи и като част от политическа формация – откакто е на този пост, той се държи като политик, а не като главен прокурор“, каза още проф. Радулов.
„Пределно ми е ясно, че тези, които през последните 3-4 години непрекъснато критикуват ГЕРБ и Борисов, сега изведнъж ще заобичат Гешев и това е доста жалко. Това е и нещото, на което Гешев разчита. Доста е нелепо да се говор, че Бойко Борисов може да го уреди на посланически пост. Отношенията между Румяна Бъчварова и Бойко Борисов през последните години въобще не са близки. За мен основната грижа и основният проблем при така развилия се скандал в прокуратурата е ще има ли редовно правителство. Това, което става в прокуратурата, още веднъж показва, че такова е необходимо. Ако не се направи, в следващата изборна кампания ще чуваме такъв тип послания като тези, които чуваме от трибуната в парламента от лидера на „Възраждане“, заяви проф. Румяна Коларова.
„Отвъд инсинуацията, че един главен прокурор може да отиде посланик, веднага прави връзка с един предишен главен прокурор, който беше посланик и деликатно беше изведен от страната. За съжаление, сблъсъкът вчера през думите показа, че хората не могат да си отидат с достойнство“, посочи доц. Киселова.
„Споменаването на делото „Барселонагейт“ е непряка заплаха към някого. Когато Борисов се свързва с къщата в Барселона, очевидно е насочена към него. Ако искаме да зададем обаче и въпроси за действия и бездействия на прокуратурата, трябва да спрем на много други дела – като прословутите истории с пътищата, обвиненията към Божков, който си стои в Дубай, без да се предприеме у нас нищо за 68-те милиона“, посочи проф. Радулов.
„Същите причини се отнасят и към зам.-главния прокурор. Той изговори нещата, които са фиксирани в искането на тази прокурорска квота. И прокурор Чапкънова много бурно излезе в защита на главния прокурор след взрива. Очевидно някой е натиснал едно копче за нещо коренно различно“, каза още той.