„Не трябва да се бърника Конституцията от хора, които нямат нужния капацитет и знания. Писането на проекти за Конституция е много сложна работа, но много наивни хора. Политизирането на съдебната система е абсурдно и не трябва да се повтаря. Смятам, че решението на Конституционния съд е историческо що се отнася до съдебната реформа“.
Това каза проф. Георги Близнашки, преподавател, конституционалист и бивш служебен премиер.
„Надявам се да се тури край на подобни експерименти, важно беше външните фактори да се възпрат и разни малцинствените групи повече не трябва да се упражняват върху гърба на българския народ“, каза той.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
По думите отказът на Румен Радев да подпише указа за назначаването на служебно правителство не нарушава Конституцията.
„Просто текстът в последните промени е така написан, че при буквално тълкуване се създава убеждението, че президентът е длъжен да подпише каквото му се поднесе. Ясно е, че президентът не може да избяга от отговорност, тъй като това правителство се създава чрез неговия подпис. Очевидно е, че той може да направи своите възражения, друг е въпросът, че бяха направени по начин, който предизвика изкуствена криза, а Горица Кожарева се превърна в герой на деня“, посочи проф. Близнашки.
По думите му нейната реакция да се защити я е направила „изгряваща звезда в политиката“.
„Много хора я видяха така, защото тази жена не трепна. Радев влезе грубо и брутално. Начинът, по който се подходи беше доста наивен и глуповат и това ѝ даде възможност да се покаже като човек със силен характер и позиция. В политиката основното качество на държавния глава е политически такт. Ако нямаш тези качества, се стига до подобни ситуации“, допълни Георги Близнашки.
По думите му скандалът с назначаването на Калин Стоянов и отказът на президента да подпише указа за служебното правителство е бил буря в чаша вода.
„Доста изкуствена криза посред лято, посред никое време. Всичко това можеше да се избегне, ако се беше подходило по-далновидно, ако се беше минало през един кръг на предварителни разговори, консултации и съгласувания. Президентът можеше да си спести пътуването до Гърция и да разговаря тук с Горица Грънчарова-Кожарева“, каза той.
По думите му има известно преиграване, че МВР може да влияе толкова силно върху резултатите от изборите.
„Разбирам полицаите, които отиват на площада да защитават своя министър. Те искат полицията да бъде пазител на мира, а не репресивна машина, която изпълнява политически поръчки. Видяхме как се преследваха партийни активисти, привикваха ги, караха ги да се подписват. Пеевски е виновен за всичко, бях много изненадан, че той е отговорен за решението на Конституционния съд. Има хора, които като се провалят в едно или друго начинание, на всяка цена се опитват да персонифицират това. Не го оневинявам, не съм близък с Пеевски“, допълни проф. Близнашки.
По думите му основната задача на служебното правителство е да обезпечи честното провеждане на изборите и да не се занимава със стратегически въпроси. Според проф. Близнашки купеният вот може да се ограничи, но фалшифицираният вот е голям проблем.
„Т.нар. „ала-бала“, което стана символ на онези фалшификации, които се правят в резултат на машинния вот. Тази знаменита фраза на Кирил Петков от онзи запис „направихме ала-бала с президента“ е свързан с машинния вот не с друго нещо“, коментира бившият служебен премиер.