„В българската политическа реалност се явява голяма дупка. Тази дупка я запълнихме с „Продължаваме промяната“, сега тя се пързаля с шейна надолу. Отваря се огромен луфт в центъра. Българинът е центрист той не обича да се веят руски знамена и да се друсат хорца, както се прави в ляво или да се ядат торти, както се прави в дясно. Българинът иска да стои в центъра и да бъде стабилен. Това иска да му предложи Доган и да реализира Пеевски“, каза PR експертът Диана Дамянова в "Тази сутрин".

В позиция Делян Пеевски заяви, че най-хубавото предстои. Изявлението идва след новогодишното обръщение на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, в което той изненадващо предложи партията да има не един, а двама съпредседатели – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров.

"Преди два месеца казах, че ДПС тръгва да търси своето място в центъра на политическия български живот, извън етническата част. Това се случва. Трябва да отбележим, че Пеевски и Доган казват едно и също, че партията трябва да се върне при хората. Доган казва три важни неща. Че партията трябва да се върне, второ, че партиите са част от гражданското общество и казва, че при новата геополитическа ситуация трябва да се намери път, в който да спазваш геополитическия си път, но и да запазиш своите национални интереси и идентичност", коментира експертът.

"Ахмед Доган не може да си позволи да сложи изцяло българин (начело на ДПС - б.р.). Това не са бабите, които нижат тютюн, публиката на ДПС е една съвсем различна. Той предлага дуо по примера на Кирил и Асен и единият ще е чаровен, а другият ще е гениален", обясни Дамянова.

"Налага се една мода на триумвиратите или дуалистични на управление. Вече един човек не може да е ръководител на каквото и да е. Нужна му е вътрешна опозиция едва ли не. Първото писмо е заявка за това кой управлява и кой притежава. Доган нарече Пеевски човек с хиперактивност, комбинативност и медиаторски умения. Първите две не са положителни като оценка. Тук вече заявява необходимостта от това да има разпределение на властите, защото някой, като че ли е взел в публичната аудитория и трябва да бъде успокоен", обясни проф. Росен Стоянов, преподавател по политически комуникации в НБУ.

„Това е партия, която в устава си е записала, че има почетен председател, но не е записано неговото име. Това е унижение към партията и демонстрация, че това е квазипартия, че каквото каже Доган, това се случва. Според мен Доган по един парадоксален, но типичен за него начин каза едни истини с полууста: „ДПС се е превърнала в корпорация, платена партия“. ДПС се олицетворява с тази част на корпорацията с Делян Пеевски за това ще му сложим един друг човек, който е типичен партиец, създател на партията от самото начало. Той казва ДПС трябва някак си да лавира в новата геополитическа ситуация между Турция и Русия", добави журналистът Веселин Стойнев.

„Това обръщение на Доган дава храна и на свои и на душмани. То е с адресати от Анкара през смесените региони у нас до Вашингтон и Москва. В това обръщение има две важни съставки: градивното - рецептата, належащото лечение на партията и известието на Доган, че на националната конференция предстои смяна на елита. Анонсът ми е за шутовете, които отнесоха и ще продължават да отнасят хората от отбора на Карадайъ. Това обръщение започна още на 26 декември миналата година", допълни журналистът Илхан Андай.