Специализираната прокуратура излезе със становище, че именно тя е разкрила ощетяването на държавата с близо 560 млн. лв. от Васил Божков.

„За съжаление не мога да прогнозирам кога ще има присъди, тъй като са налице пречки пред нашата работа, а преди известно време при представянето на сравнителния анализ за дейността на Специализираната магистратура имах възможност да кажа, че всъщност в опасност е правото“, каза в „Тази сутрин“ административният ръководител на Спецпрокуратурата Валентина Маджарова.

По думите ѝ пречките са предимно от процесуален характер, тъй като Наказателно-процесуалният кодекс е изключително формален.

„Трябва да се прави разлика между статута на конкретните лица в наказателното производство, което се води от Специализирана прокуратура, което обръщам внимание, че е образувано още в началото на 2020 г. Наред с господин Божков, обвиняеми са още доста лица, включително и такива, заемащи висши публични позиции. А всъщност качеството на господин Божков е на обвиняем. (…) И точно, защото той е в качеството на обвиняемо лице видеоконферентна връзка няма как да бъде направена, без да се нарушат неговите права“, обясни Маджарова.

Говорителят на Специализирана прокуратура Христо Кръстев уточни, че по друго дело в друга прокуратура Божков има качеството на пострадал и евентуално свидетел по същото досъдебно производство.

„Наказателно-процесуалният кодекс на България предвижда, че прокурорът трябва да състави писмено обвинение, което да бъде предявено лично срещу подпис на обвиняемото лице. Преди извършване на тези действия от страна на прокуратурата не може да се извършва разпит на обвиняемо лице“, допълни Кръстев.

Той коментира и задействаната процедура по закриване на специализираното правосъдие.

„Със законопроекта за закриване на специализираните органи на съдебната власт се предвижда закриването на Специализираната прокуратура и съд, но не се дават отговори на много важни въпроси“, заяви говорителят на Специализираната прокуратура.

Гледайте повече във видеото!