„Веднага след това терористично нападение, генералният секретар на ООН го сравни с 11 септември. Аз мисля, че е по-лошо – комбинация от 11 септември и Пърл Харбър. Тежките последици ще нарастват, а решенията ще са все по-трудни. Конфликтът започва“, каза Елена Поптодорова, вицепрезидент на Атлантическия клуб и бивш посланик на България в САЩ.
По думите ѝ двата неотложни въпроса са спасяването на заложниците и демилитаризацията на Газа.
„Особено от 2007 г., когато „Хамас“ буквално превзе ивицата Газа, Газа представлява силно милитализирана територия. Тя е прорязана от подземни тунели, които не са за защита на населението. Там са убежищата на бойците от „Хамас“, скривалищата за оръжия. Задължително трябва да настъпи демилитаризация на „Хамас“. Дори да се стигне до примирие, „Хамас“ ще обявят победа, което насърчава подобни групировки и в самия Иран“, коментира Поптодорова.
Според нея Египет, Йордания и Саудитска Арабия ще са от ключово значение за всички процеси в Палестинска автономия и конкретно в Газа, както и в международен план. По думите ѝ обаче е необходима ангажираността и на международните фактори като ООН, ЕС и НАТО.
„Не бива да смятаме, че това е като наводнение, което приключва в определен момент. Напротив, започва много дълъг и труден период на още сблъсъци и жертви, на невъзможност да се намери бързо и лесно решение. Нашите сънародници трябва да държат връзка с посолството ни там, да съобщават новини, близки до реалността и фактите. Изкривена или преувеличена информация само ще затрудни действията на институциите“, допълни бившият посланик на България в САЩ.