„Ако ще говорим за оборудване и за въоръжение, нещата може би не са съвсем трагични, но са доста близки до трагичното“, каза Валентин Попов, председателяна УС на Синдикалната федерация на служителите в МВР в предаването „Тази сутрин“.
След убийството на българския полицай на границата, синдикатът поиска спешни мерки.
„Твърдението, че всички колеги, които се командироват на турската граница са добре обучени и подготвени за точно този тип работа не отговарят на истината“, каза председателят на синдиката.
По думите му рискът за служителите трябва да се сведе до минимум.
Той коментира, че обучението на полицаите и стрелбите с дълго оръжие няма как да се случат с една седмица и допълни, че е необходимо опресняване и поддържане на знанията.
Реакции в Турция
Случаят с убития български полицай на границата се е появил във всички турски медии, каза журналистът Мехмед Юмер.
„Това, което виждаме на нашата и по-силно на гръцко-турската граница е ефект от следното нещо – около 78% от бежанците, по последни данни в турските медии, не искат да се връщат по родните си места. Те искат да отидат в западни държави. У тях се създаде страхова психоза. Ксенофобската реторика спрямо бежанците в Турция расте“, каза журналистът.
Акцентите там се поставят върху изказването на министъра на вътрешните работи и информацията за инициалите на предполагаемите извършители и ловната пушка с 23 патрона.