Учени откриха микропластмаса в дъжда, питейната вода и океаните по целия свят. Колко от нея обаче е и във въздуха?

"Малко се говори за това какъв процент микропластмасови частици са във въздуха. Има ги много и е естествено да ги вдишваме", коментира в "Тази сутрин" пулмологът д-р Александър Симидчиев.

„За разлика от фините прахови частици, микропластмасовите се образуват от тънки нишки – платове и подобни материи, които при рязане и разкъсване отделят много малки фибри. Те са много леки и се носят във въздуха продължително време. Твърде малки са, за да ги видим с просто око”, обясни пулмологът.

"Пластмасата е едно от най-устойчивите неща, които са създадени от човека. Разграждат се изключително бавно – 500-600 години. Проблемът при инхалирането им е не толкова, че предизвикват самостоятелно вреди, а че много често в тях има оцветители и друга химия, включително и тежки метали, които създават проблеми", поясни още д-р Симидчиев.

По-големите частици остават в горните дихателни пътища, а по-малките влизат в белия дроб. Най-малките - т.нар. наночастици, могат да преминат през белия дроб, да попаднат в организма и да увредят всеки друг орган.

"В момента има много малко публикации за това колко е количеството пластмаса в нашия бял дроб. Мислим си, че тя е относително инертна и частиците не са чак толкова много. Истината обаче е, че поради факта, че те много трудно се разграждат, седят много дълго време и ефектът е много голям", каза пулмологът.

Самите частици могат да доведат до възпалителни реакции в белия дроб. По думите му той е органът, който много често се подценява, но ни държи живи всяка секунда.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement