6 са доказаните случаи на грип у нас от началото на зимния сезон – при деца от 3 г. до 12 г. Основания за притеснения няма, заболеваемостта в момента е близка до тази от миналата есен, просто грипът се забави в Европа и в нашата страна, коментира за bTV проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Пикът на грипа тази година ще бъде след средата на февруари – в последната 1/3 от месеца, прогнозира епидемиологът.
По думите на Кантарджиев в момента повечето регистрирани вируси са характерни за късната есен – парагрипни вируси, които протичат много по-леко от грипа.
Той напомни, че сезонният грип може да се разпознае по бързото начало – от напълно здрав човек в рамките на два часа получава общите симптоми – болки в ставите, загуба на сили, главоболие и повишена температура. Други симптоми са силна болка в гърлото или тежест в гърдите.
Основно цируклират три щама грип тази зима – „свински грип” (H1N1) и „Канзас” (H3N2) и „Виктория”. Те протичат по подобен начин, но определянето на типовете е важно за методите за лечението. У нас се прилагат основно два препарата по лекарско предписание, които не са антибиотици. С антибиотици се лекуват само бактериалните усложнения от грипа, уточни епидемиологът.
Храната, която приемаме, е определяща за имунитета ни, напомни проф. Донка Байкова, специалист по хранене и диетика. Доказани медицински данни сочат, че хора с недоимъчно хранене и едностранчиво хранене са по уязвими, уточни тя.
Нейният съвет е през зимните месеци да засилим имунната устойчивост на организма – ако има дефицит на определени вещества, да ги добавим по някакъв начин.
Вижте повече във видеото!