На 27 септември започна предизборната кампания за вота на 27 октомври, с който избираме депутатите за 51-вото Народно събрание.
На предсрочните парламентарни избори се явяват общо 28 формации – 19 партии и 9 коалиции. Вече e ясно и коя формация с кой номер ще е в бюлетината.
Централната избирателна комисия (ЦИК) призова партиите и коалициите да не нарушават добрите нрави по време на кампанията.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
На 3 октомври започнаха предизборните дебати в предаването „Тази сутрин“ на bTV. Те се провеждат по регламент, изработен от екипа.
В първия кръг участниците имат равнопоставена възможност да отговарят на въпросите на водещите и да влязат в открита дискусия по приоритетите от предизборните им програми, както и възможностите за съставяне на редовно правителство.
Вторият кръг е т. нар. кръстосан огън – в него опонентите се предизвикват с въпроси един към друг. На финала всеки от участниците може да отправи своите послания към избирателите в рамките на 30 секунди.
Тази сутрин един срещу друг се изправят представители на политическите сили, които според социологическите агенции, с които bTV работи, в този етап от кампанията са под бариерата от 4%, но имат известни шансове да бъдат част от 51-я български парламент.
Поканата ни приеха Ивелин Михайлов от „Величие“, Радостин Василев от МЕЧ и Никола Янков от „Синя България“.
Ивелин Михайлов е лидер на партия „Величие“, водач е на листата на формацията 25 МИР София. Завършил е Икономическият университет Варна със специалност „Стопанско управление“. Изпълнителен директор е на „Исторически парк“.
Радостин Василев е лидер на партия МЕЧ, водач на листата на формацията в 25 МИР София и в Пловдив-град. Завършил е право в СУ „Климент Охридски“. Бил е министър на спорта в кабинета на Кирил Петков.
Никола Янков е водач на листата на коалиция „Синя България“ в 25 МИР София. Дипломирал се със специалност икономика на потреблението в университета Корнел, САЩ. Бил е зам.-министър на икономиката, а след това на транспорта.
Приоритетите на формациите
Не се кандидатирах за депутат на предходните парламентарни избори, защото имахме друг представител, за когото вярвахме, че ще може да се справи в Народното събрание, обяви Ивелин Михайлов.
По думите му концепцията на формацията се е провалила и за това е решил да влезе лично в парламента.
Относно политиката по доходите лидерат на „Величие“ смята, че доходите могат да се повишат, когато икономиката започне „да се движи нормално“. Формацията е против влизането в еврозоната.
„За нас е много важно името на партията – морал, единство чест (МЕЧ). Ние сме центристки проект със силно застъпена социална програма“. Така представи партията си Радостин Василев.
Според него в момента в България има крайна необходимост от социални мерки.
Ръст на икономиката, който да доведе до повишаване на заплатите не може да дойде от Плана за възстановяване и устойчивост, коментира Василев.
„Смятам, че някои сектори, които бяха дадени на корпоративно-мутренско управление на някои бизнеси, трябва да бъдат одържавени – „Лукойл“, ЕРП-тата. Оттам може да очакваме около 10 млрд. лв. свежи пари“, смята лидерът на МЕЧ.
Василев също смята, че България не трябва да влиза в еврозоната, защото това ще доведе до спекула.
„Вдясно сме само „Синя България“, всички останали, които си лепят етикета „десни“ всъщност разчитат на леви политик, поне така пише в програмите им“, обяви Никола Янков.
Той уточни, че неговата формация не е политически стартъп, не инженерингов проект с неизвестно финансиране, а се представлява от лица, които отдавна са в политиката.
„Синя България“ предлага икономическа политика, която да гарантира растеж на частния сектор чрез инвестиции“, заяви Янков.
По думите му това е единственият устойчив начин за ръст на доходите на хората. От формацията са против съществената намеса на държавата в икономиката.
Формацията на Никола Янков е „за“ приеминаване към еврото. „Синя България“ е за незабавно влизане на странта ни в еврозоната и в „Шенген“, защото това е въпрос на национална сигурност, уточни Янков.
Кръстосан огън