Детските столчета в автомобилите вече трябва да са съобразени с ръста, а не с теглото на детето, както беше досега. Новите европейски стандарти са в сила от 1 септември.
„На външен вид нищо не се е променило. Стандартите задават минимални изисквания, на които трябва да отговарят столчетата, но ние като родители не трябва никога да се задоволяваме с минимума, когато става въпрос за децата ни“, казва Радослава Митрова от фондация „Деца на пътя“.
Ако все пак обаче притежаваме столче по старите стандарти от 2004 г., не е задължително да го сменяме и няма да бъдем глобени. Единственият начин, по който можем да разпознаем дали столчето ни е по старите, или по новите стандарти, е по етикета.
„Най-важното е, че се увеличава задължението за ползване на столчето по посока обратно на движението до 15-месечна възраст – като това е абсолютният минимум. Нашите препоръки са за много по-дълго ползване по този начин. Това е най-безопасното нещо, което можем да направим детето, особено при челен удар с колата - който е най-често срещаният. Возейки се обратно на движението, цялото столче поема енергията от удара у главата, врата и гръбнака на детето в една равнина, като така предпазва най-уязвимите части на тялото“, обясни още тя.
И съветва, когато избираме столче за детето в колата, да се информираме дали то е преминало независими тестове за катастрофа в симулирана среда („краш тест“ - бел.ред.), както и да проследим как се е справило в тях.