"Не трябва да има замразяване на работата на съвместната историческа комисия. Изказванията на колегата проф. Драги Георгиев за нас – членовете от страна на България, са неприемливи".

Това заяви в „Тази сутрин“ историкът Наум Кайчев, който е член на Българо-македонската комисия по исторически и образователни въпроси.

 

Според него тези изказвания не са в духа на разбирателство - такова, каквото сме имали през годините в комисията и са нарушение на договора между двете страни.

Кайчев допълни, че становището на външното ни министерство е и становището по темата на външното министерство на Северна Македония.

„Видях, че и то е излязло с подобна позиция, в която се осъжда изказването на колегата проф. Георгиев“, добави Кайчев.

„От две години и половина действително има застой в работата на комисията и той се дължи преди всичко на невъзможността на колегите да се придържат към историческите извори, към духа и текста на договора“, заяви историкът.

Следващата им среща ще е на 25-26 февруари.

„Продължаваме с обсъждането на учебниците за седмо отделение в Северна Македония, което покрива средновековния период и съответното проблемите на времето на цар Самуил и неговите потомци“, поясни той.

На въпрос по какъв текст комисията работи вече две години за общо честване на Гоце Делчев Кайчев отговори: „В този текст, за съжаление, двете страни подхождат по доста различен начин. Ние акцентираме върху Гоце Делчев в неговото реално историческо време, докато колегите акцентират върху съвременните представи, най-вече техни в Северна Македония и искат те да бъдат пренесени назад в миналото едно към едно, независимо дали са верни, или не. Самият Гоце Делчев ясно в своите документи е оставил свидетелства за своите убеждения и би трябвало да се придържаме към тях.“