„След като беше взето решението да се направи предложение до държавния глава за отстраняването на главния прокурор, очаквам днес или утре то да постъпи. Държавният глава има няколко дни да се запознае с предложението и да прецени дали да издаде указ за освобождаване. Не трябва да изключваме възможността президентът да върне предложението за ново обсъждане“.
Това каза в предаването „Тази сутрин“ конституционалистът доц. Наталия Киселова.
„Има няколко неща, които могат да бъдат взети предвид. Тезата на Гешев е, че думите му са „изразяване на мнение“. Хубаво е да се каже, че чл. 10 от Европейската конвенция, на който се позова защитата и членовете на ВСС, които гласуваха против, че правото за изразяване на мнение трябва да гарантира безпристрастността на правосъдието“, уточни тя.
Киселова припомни, че главният прокурор се назначава с указ на президента, който подлежи на контрол за конституционност от Конституционния съд.
„В рамките на месец са поискани шест имунитета на народни представители, но те са или на ръба на закона, случили се в миналото, или за спорни неща. Аз не съм привърженик Борисов да бъде изцяло оневинен обществено, но когато се иска имунитетът на бивш министър-председател, исканията трябва да са мотивирани, а не медиен шум“, подчерта Киселова.
Според нея може да има въпросителни около актове на главния прокурор, ако те са издавани по време на негов отпуск или командировки.
Ако президентът подпише указа за освобождаване на Гешев, негов заместник ще изпълнява функциите на главен прокурор.
„Важно е дали завереният състав на Висшия съдебен съвет, или нов ще избере следващия главен прокурор. Това е същината, защото ако се бърза с избора за нов главен прокурор, съмненията за политическа намеса отново ще тегнат“, каза още конституционалистът.