„Има увеличение на българските туристи в Гърция. Ако погледнем предпандемичната година ние сме имали около 1,4 млн. отишли, а за миналата година са 1,8 млн. общо. Една част от тях – около 400 хиляди, отиват за работа там. Другите имат имоти там, имат интереси, някои отиват само за уикенда, други за по едно кафе. Гърция ни стана като у дома си“, казва проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма в предаването „Тази сутрин“ по bTV.
Според него от началото на годината се движим с малко над 19 % над нивата от 2019 г. – тоест предпандемичната година и така се очертават да бъдат и следващите месеци. Очаква се тази година да завърши с 13 млн. влезли в страната чуждестранни посетители, като най-много от тях са румънци.
А от Гърция към България влизат 1,2 млн. души. За километричните опашки на границата с южната ни съседка, проф. Драганов направи сравнение със създаването на граничен пункт и на Черноморието у нас.
„Ако сложим един граничен пункт и у нас, тогава ще видим опашката и за българското Черноморие. Защото ние като казваме, че в Гърция са отишли 1.8 млн. хора, общо около 8,5 млн. излизат извън България годишно, а в страната пътуват над 24 млн. Тоест, вътрешният туризъм е по-силен“, каза той.
По думите му в българския туризъм работят 360 хиляди души, или 57 професии.
„Това включва като се започне от стюардеси, екипажи, граница, полиция, съпътстващите бизнеси, магазинната мрежа, обслужването – това са огромни числа. Тези, които идват от чужбина са някъде 7 хиляди – някак не е толкова голямо числото“, обясни той.
А от една седмица вече сме стигнали „върха на сезона“ – това са най-високите цени в летния сезон.
„Някой ако не иска да плаща тези високи цени можеше преди месец да ползва с 30% по-евтини, а през май с 50% по-евтини, също и септември ще има едно значително намаление, което ще тръгне някъде след 23 август. Всеки може да избере цената. Която иска“, каза проф. Драганов.