Цената на газа в Европа стигна невиждано ниски от месеци нива, а температурите остават доста високи за месеца. Има ли връзката между тях и кой е печеливш от тази тенденция?
Извън неприятната новина за климатичните промени, топлото време в Европа в момента е най-силният ѝ съюзник в борбата с енергийната криза, предизвикана от войната в Украйна. Топлото време помага и за издържане на бойкота на руски енергийни източници.
След началото на руската инвазия в Украйна през март цената на нидерландската енергийна борса „Ти Ти Еф“ главоломно скочи на 171 евро за мегават час. Имаше леко успокоение през юни. Абсолютният главозамайващ рекорд беше достигнат преди 4 месеца – на 26 август цената беше 350 евро за мегават час.
За първи път от месец май насам цената пада под 100 евро – миналия петък нидерландската енергийна борса затвори при ниво от 83 евро.
Причините за това са няколко:
- Европа рязко е намалила потреблението на газ за последните 3 месеца – с цели 20% според статистиката на Евростат
- Европейският съюз взе спешни мерки за компенсиране на спрените количества руски газ. През 2019 г. той е бил половината от внасяните количества. Днес е едва 15%
- Брюксел много разчита и на предложението за общо закупуване на газ. Поне 15% от хранилищата в бъдеще ще трябва да идва от тези общи покупки
- Европа успя да се обърне към други източници, за да компенсира спрените руски доставки – Норвегия, Съединените щати, Катар, Алжир
Огромният залог пред Европа обаче остава – нищо не гарантира сигурността на доставките за следващата година. Нищо не гарантира и че топлото време ще продължи да ѝ помага.
Особено на фона на ситуацията от другата страна на Атлантика, където рекордно ниски температури за последните 150 години сковават Съединените щати.