„Аз съм гражданската квота. Не съм член на ГЕРБ, защото съм запазил тази независимост – своята гражданска. Смятам, че гражданската енергия трябва да бъде водеща при работата на партиите. Партиите имат своите интереси и виждания, но ако не се съобразяват с гражданската енергия, ако нямат достатъчно добър контакт с хората, с които работят, започват да губят посоката“.

Това каза в предаването „Тази сутрин“ Мирослав Боршош, кандидат за общински съветник на София от ГЕРБ-СДС.

„Партиите не могат да изчерпат ресурса си, защото постоянно развиват своите кадри. Политическите партии доказаха, особено ГЕРБ-СДС, че създават кадри, които имат своите качества. Това не означава, че не може да се прави този микс. Защо смятам, че Антон Хекимян ще бъде чудесен кмет? В цялата си дейност и професия той доказа, че се занимава с проблеми – осветява ги, вижда ги. Това е важно за един кмет“, посочи той.

Как структурите на ГЕРБ в София номинират Антон Хекимян, а не Мирослав Боршош, който е зам.-кмет на Столичната община?

„Ние правим екип. Всеки със своята тежест в това, което може. Защо трябва да се съсредоточавам върху идеята, че един човек е приет или не за кандидат. Георги Георгиев – изключителен млад политик, който ръководеше Общинския съвет. 3,4% от бюджета са за култура. 30% е увеличението на заплатите на работещите в културните институти. Това е огромна победа и нов начин на визия“, добави той.

„Журналистическата професия излъчва хора, които са подходящи за обществена работа, защото политическата работа, поне за мен, в огромната си част е обществена. Какво решение е взела политическата партия – мисля, че се е справила много добре“, посочи Боршош.

След 18 години власт на ГЕРБ в София – какви са проблемите в столицата?

„Същите, които са били и преди, само че много от тях са решени и върху тях е изградена нова, модерна и европейска структура, върху която се развива градът. Не всички проблеми са решени. Това е изключително динамичен град със страшно много проблеми, които се създават всеки ден. Най-важното нещо е, това е и основата на кампанията ни, с което започваме с Антон и с Георги, е да въведем ясни стандарти. Нуждаем се от ясни стандарти като започнем от естетическата среда, контрол върху изпълнението и наказания. Тези стандарти трябва да са ясен приоритет. Те са изработени, но трябва да бъдат следени. Спазването им изисква огромни усилия. Започнато е и мисля, че в този мандат ще видите много ясни резултати по това нещо“, категоричен е Мирослав Боршош.

„Две хиляди деца не могат да намерят място в детските градини – останалите са в яслите. Искам да направя ясно разграничение. Строят се още 12 детски градини с около 58 групи. Този проблем в края на следващата година трябва да е минимизиран. За яслите предстои много сериозна работа. Две хиляди недостиг върху милион и половина град не е огромна бройка. Знам, че е проблем, работим върху това нещо. Дайте си смета, че строенето в централните райони е сложно нещо. Ние дадохме достатъчно власт на районните кметове. Ако трябва да бъда откровен, в районите, където управляват кметове от ГЕРБ-СДС, недостигът е почти нулев“, допълни кандидатът за общински съветник.

Според него в столичния квартал „Манастирски ливади“ се строи едно училище и има планове за още две.

„Бюджетът на един град е голямо и сложно нещо. Минахме през много кризи. Това беше мандат на кризи – коронакриза, енергийната криза, оставям настрана политическата. Балансът с бюджета беше разрушаван и след това отново изграждан, защото ние зависим от държавния бюджет. Кметовете през последните четири години са герои в моите очи, защото успяха да се справят с една много сложна ситуация. Сега имаме стабилност и следващият мандат трябва да отрази основните насоки, в които се развива градът. Културата и образованието ще имат силен защитник в мое лице“, каза Мирослав Боршош.

„При жълтите павета няма ремонт на ремонта. Няма пренареждане на пренареждането. Един ремонт започва, когато се открие строителната площадка. Завършва, когато е приет обектът. Ако е приет, след това е в гаранция. Когато приключи гаранцията, може да говорите за ремонт на ремонта. Затова няма ремонт на ремонта. Има връщане, има неустойки. Жълтите павета не са ремонт на ремонта. Там има некадърно изпълнение, там има глоби и санкции. Ако минете, можете да дадете своята оценка вече, след като сме ги наказали и сме ги върнали. Не е лошо. Когато бях на среща със зам.-кмета на Будапеща ми казаха, че са махнали жълтите павета, защото са опасни, не могат да ги произвеждат, сложна е технологията. Ние не можем да си го позволим, защото за нас това е национална гордост. Има своите забележки, но смятам, че поне са добре сложени и здраво“, коментира още той.