"Решението на България за оръжията, които ще изпращаме към Украйна, е символично. С него се присъединяваме към останалите страни членки на ЕС и НАТО, които ѝ оказват помощ. В момента имаме възможност да предоставим техника, която може да се използва веднага във военните действия", каза в "Тази сутрин бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев.

"Вкопчили сме се в стара техника и изпитваме носталгия и гордост заради това, че тя е служила добре на българската армия, но тя съвсем скоро ще се превърне в музеен екземпляр", посочи още той.

Военният експерт Калин Димитров изрази мнение, че България не може да помогне на Украйна с прецизна техника като дронове, например, но можем да съдействаме с класически артилерийски боеприпаси за стари съветски системи и леко стрелково оръжие.

"Това са нещата, които поне по документи, притежаваме в резерв. На теория трябва да разполагаме с военно въоръжение, за каквото Украйна ни е питала, в складовете на българската армия", каза още той.

"Системите, с които разполагаме, вече са в своя краен жизнен цикъл и дори да ги запазим, след 4-5 години, ще се наложи да ги нарежем. Те не са съвместими с НАТО", обясни Калин Димитров.

Според него понятието национална сигурност е доста експлоатирано в последните дни.

Милен Керемедчиев също посочи, че е необходимо техниката, която даваме, да може да се замени, за да не остава луфт в отбраната и да не се налага да харчим допълнително пари от бюджета.

"Германия не предоставя директна помощ на Украйна, а замества стари оръжия и боеприпаси, предоставени от други държави. По този начин Гърция и Словакия замениха старата си техника с нова", обясни още той.

Според него България няма да бъде оставена сама, защото целият щит на НАТО трябва да бъде открит.