Слънце, топло море и първи летовници по Южния плаж в Приморско. Въпреки че активният туристически сезон тепърва започва, по плажната ивица вече има къпещи се и семейства с деца, а хотелиерите отчитат стабилен интерес и очакват пълна заетост през следващите седмици.
Концесионерът на плажа съобщи, че цените за сезон 2026 остават без промяна спрямо миналата година, като вече са в евро. Шезлонгът струва 3,60 евро, същата е цената и за чадър.
„Запазили сме цените, осигурили сме спасители и медицински екипи за целия сезон, а свободната зона на плажа остава 50%“, обясни представителят на концесионера Плумка Илиева.
По думите ѝ същите цени се прилагат и на плажовете в Китен и на Атлиман, като поетапно се разкриват всички спасителни постове преди началото на активния сезон.
Хотелиерите в региона също не отчитат сериозно поскъпване. Според ресторантьора и хотелиер Николай Николов увеличението на цените на нощувките и храната е минимално – между 5 и 7% спрямо миналата година, основно заради по-високите разходи за доставки.
„В момента хотелът е зает на около 45%, което е напълно нормално за средата на юни. Очакваме още през уикенда заетостта да достигне 90%, а след началото на юли да работим почти на пълен капацитет“, посочи той.
По думите му основните чуждестранни туристи в района традиционно са от Чехия, Полша, Словакия и Румъния, като се очаква интересът от тези пазари да се запази и през настоящия сезон.
В заведенията по крайбрежието също не се наблюдават резки промени в цените. Проверка на място показва, че порция риба може да бъде намерена на цени между 3 и 6 евро, като по-луксозните предложения естествено са по-скъпи.
Представителите на туристическия бранш остават оптимисти, че с настъпването на юлските горещини плажовете ще се изпълнят, а сезонът ще бъде успешен както за бизнеса, така и за туристите.



