„Това бяха едни от най-опорочените избори в последните десетилетия. Всички станахме свидетели и мисля, че реакцията на изпълнителната власт последните дни е скандална. Отричането на този проблем и, така да се каже, залавянето на обикновени хора, на които им е платено да купуват тези гласове, а не на сериозните играчи“, каза Кремена Кунева, бивш депутат от ДБ в 48-то Народно събрание.

Според юриста и бивш депутат от ГЕРБ Радомир Чолаков изборите са честни.

„Не е хубаво да говорим непрекъснато как са били нечестни и опорочени. Избирателната активност се вдигна, малки партии влязоха. Няма данни за съществени на нарушения. Добре е да вярваме и да знаем, че са честни. Проблем е, че властта просто констатира, а не действа заради три години и половина безвремие, безхаберие и разпад на органите и структурите. Последните три години държавата е в състояние на свободно падане“, каза Чолаков.

Според Кунева обаче избирателната активност не се повишава особено и трябва да се обърне внимание на над 80 хилядите души, които са гласували с „не подкрепям никого“. 

И двамата са съгласни, че непрекъснато на масата се поставят закони, за които обществото ни не е достатъчно информирано.

„Крайно време е разговорът да премине по същество и следващото правителство, абстрахирайки се от фигурите в него, ще има изключително тежка задача, защото то трябва да може да казва „не“ и „няма“. Ситуацията е тежка“, коментира Радомир Чолаков.

Според Кунева обаче заявката за премиер на Бойко Борисов е провокативна. 

„Това е червена линия за партии като ПП-ДБ и други. От друга страна не си представям какво значи равно отдалечен премиер, как се мери това. За всички е ясно, че за ГЕРБ Асен Василев или Кирил Петков са лица, които не бива да бъдат слагани за премиер, както и за ГЕРБ трябва да е ясно, че Борисов няма да е приемливо лице за ПП-ДБ. Дневният ред на обществото не е дали г-н Борисов или г-н Петков ще е премиер“, добави тя.

По думите на Радомир Чолаков ГЕРБ ще бъде изправен пред много опасни компромиси, но Бойко Борисов показва, че партията не е склонна на тях.

„Първо ще бъде поискан равно отдалечен премиер. Единственото, което може да свърши той е да си направи личния пиар за лидер на следващата политическа сила, която трябва да дойде. Друг опасен компромис, който ще бъде поискан, е органите да бъдат избирани от Народното събрание, но пресявани и филтрирани през номинационни комисии, т.е. външни хора да казват на Народното събрание за кого да гласува. Това ще подмени парламентаризма. Такива са исканията на колегите от ПП“, посочи Чолаков.

Според юриста това, което ГЕРБ може да направи е да приеме Комисията за противодействие на корупцията да се избира със 121 гласа.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK