Какво притежават българските политици и хората, заемащи публични длъжности, показват декларациите им пред Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).

Съпредседателят на новата формация „Продължаваме промяната“ (ПП) Кирил Петков, който най-вероятно ще е новият премиер, е декларирал апартамент под наем в центъра на София и два автомобила – „Лексус“ и „Мини купър“. Има спестявания от над 1,2 млн. лв.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Другият съпредседател на ПП – Асен Василев, спряган за министър на финансите в следващия кабинет, има само апартамент от 45 кв./м и 74 000 налични пари, съгласно декларацията му.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов все още не е подал декларация.

Заместникът му Даниел Митов си е купила апартамент в София през 2020 г. от 140 кв./м за 225 хил. лв. Притежава и ¼ от друго жилище в столицата. Има спестявания от 87,5 хил. лв., ипотечен кредит от 190 хил. лв., както и пенсионни вноски за 25 500 лв.

Десислава Атанасова от ГЕРБ има апартамент от 132 кв./м в София и част от двор и пристройка от 31 кв./м. Жилището е купено през 2014 г. за 87 130 лв. През 2020 г. Атанасова е придобила вила от 145 кв./м в Рибарица. Същата година си е купила и автомобил за 72 хил. лв. Спестяванията ѝ възлизат на над 234 хил. лв.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова е посочила в декларацията си ателие, апартамент и гараж в София. В Мизия също има апартамент и къща с двор. Семейството ѝ има два автомобила – „Акура“ и „Вартбург“, а спестяванията ѝ са 25 800 лв. 

Кристиян Вигенин от левицата е по-състоятелен от лидера на партията. Той има имущество за 900 000 лв., в което е и 50% от апартамент в Брюксел. Депозитите му възлизат на 600 000 лв.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ има жилище от около 100 кв./м в София от 2003 г. През 2020 г. е придобил къща с двор от 352 кв./м за 586 хил. лв. Има автомобил „Тойота“, който е купил 2012 г., както и спестявания от 505 хил. лв., както и кредит от 570 хил. лв.

Йордан Цонев от ДПС притежава два апартамента в София и два в Бургас, с гараж и дворно място, и отделно е посочен партерен етаж в Бургас. В Резово има пасище и ливада, а в Поморие – лозе и нива. Спестяванията му са значителни – над 410 хил. лв.

Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов живее в апартамент от 144 кв./м, който е купил още през 1977 г. Съпругата му притежава ателие в София. Тя преподава в Брюксел и е наела апартамент там. Двамата притежават два автомобила, придобити 2012 г. и 2015 г. Спестяванията им възлизат на близо 330 хил. лв. общо.

Борислав Сандов от ДБ, спряган за вицепремиер и министър на екологията, притежава един апартамент и части от още два в София. Придобити са между 1998 г. и 2016 г. Автомобилът му е от 2000 г. Декларирал е спестявания от малко над 57 хил. лв., но те са на името на съпругата му.

Лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов, също като лидера на ГЕРБ, не е подал все още декларация.

Тошко Йорданов от ИТН е декларирал 22 банкови сметки с общо над 500 000 лв. и автомобил „Фолксваген“ на лизинг.

Ива Митева от партията на Трифонов, която в два парламента с кратък живот беше председател, притежава апартамент от 80 кв./м в София, закупен 2009 г. Има и спестявания от близо 110 хил. лв.

Декларацията на президента Румен Радев показва скромни спестявания – 77 200 лв., плюс в пенсионни фондове малко над 5600 лв. Не е посочено имущество.

Служебният вътрешен министър Бойко Рашков е декларирал придобити през 2019 г. 19 имота, банков влог от 106 хил. лв. и над 645 хил. лв. във фондове.

Той беше проверен и от Националната агенция по приходите, която установи, че няма разминавания между доходите му и това, което притежава.