Казусът „Алепу“ е в нова фаза: Административният съд в Бургас ще решава законно ли е брегоукрепването под формата на хотел над бившия Шофьорски плаж. Преди месец Окръжната прокуратура оспори като нищожно разрешението за строеж и с това спря строителството. Причината – първоначално е издадено разрешение само за укрепване на свлачището на Алепу, а впоследствие е издадено ново, което включва и строежа на курортен комплекс. 

Съоръжението към момента е опаковано. Миналата седмица прокурори от Върховната административна прокуратура установиха още нарушения. Магистратите констатираха, че подпорната стена е изградена в несъответствие с строителните книжа. По-късно днес съдът ще заседава по протеста на прокуратурата – законно ли е строителното разрешение за опакованата конструкция.   

Според активиста и общински съветник от „Демократична България“ Димитър Найденов решението за строеж е издадено незаконосъобразно. „В инвестиционното намерение през 2017 г. се появява т.н. съпътстваща дейност по укрепване на регистрираното свлачище чрез това геоложко съоръжение. Според директора на РИОСВ-Бургас, за тази дейност не е необходим ОВОС (б.р. Оценка на въздействието върху околната среда), защото т.н. посочената дейност не попада в дейностите, изброени в Приложение 1 и 2 към чл. 92 и чл. 93 от Закона за опазване на околната среда. Това не е така“, допълни той. 

Найденов заяви, че е сигнализирал Министерството на околната среда и водите за този пропуск, но все няма отговор от ведомството. По думите му целта е била да се избегне обществено обсъждане, което е част от процедурите по ОВОС. 

Снимка: btvnovinite.bg

„Оценката на въздействието върху околната среда не е някаква спирачка пред инвеститора, т.н. ОВОС има за цел да направи инвестицията съгласувана с всички нормативни изисквания. За жалост, въпреки че тази оценка е европейско изискване, тя е опорочена в България чрез участието на инвеститора при взимането на решение“, посочи Спас Узунов от Българска фондация „Биоразнообразие“. 

От „Алепу Вилидж“ заявиха за bTV, че „в самото начало по започналите съгласувателни и разрешителни процедури с всички институции, документацията съдържа именно ясните ни инвестиционни намерения, които са изцяло съобразени със заложените процедури в нормативната уредба. В таи връзка приветстваме инициативата на съответните държавни институции да извършат проверка“.    

Председателят на Обществен съвет-Созопол Димитър Бишков е на мнение, че именно липсата на обществено обсъждане е една от причините за презастрояването по Черноморието. Главният архитект на община Созопол арх. Радост Георгиева коментира, че очаква бързо разрешаване на казуса, защото туризмът няма интерес от бетоновото съоръжение на плажа.