Отново си припомняме как трябва да действаме при гръмотевична буря в планината след трагичния инцидент вчера, при който баща и 11-годишната му дъщеря загинаха след удар от мълния в на връх Купена в Стара планина.

„Предпоставка за възникване на гръмотевична дейност е сблъсъкът на топли и студени фронтове. Нормално е във високите части на планината тези процеси да са много по-интензивни, отколкото в равнината“, каза пред bTV инж. Радослав Калчев, експерт по мълниезащита.

Експертът подчерта, че когато сме в планината, е желателно да се информираме за прогнозата за времето и дейността на тези процеси.

„В планината трябва много бързо да оценим ситуацията – от момента на възникване на светкавичния ефект до гръмотевичния звук – 3-4 секунди са 1 км разстояние. Хората, които са в тези условия, могат да оценят колко далеч е от тях бурята“, допълни Калчев.

По думите му едно от първите действия при внезапно възникнала буря е да се спуснем по-ниско от върха и откритите части на планината.

„Най-доброто, което можем да направим, е да намерим песъчлива или камениста повърхност – клякаме долу ниско, събираме се на кълбо с ръцете около колената“, съветва експертът.

Той припомни също, че е важно да се освободим от телефони и радиостанции или поне от батериите им.  

Ако имаме раница, палатка или спален чувал, хубаво е да го подложим под краката си – така до известна степен изолираме влажната повърхност от собственото си тяло, са други препоръки за защита срещу мълнии.

Красен Георгиев от Планинската спасителна служба обясни защо в спасителната операция вчера не е участвал новият медицински хеликоптер.

„Защо не с медицинския хеликоптер – това е профилактика на машината. Първото обаждане беше към ХЕМС, които ми казаха, че машината е в период на профилактика – прави се на определен брой летателни часове. Машината е една и извърши изключително много полети, включително и за спасителни акции в планината“, обяви планинският спасител.

Георгиев е категоричен, че медицинският хеликоптер нямаше да пристигне по-бързо от военния „Кугър“, който се притече на помощ, заради лошите метеорологични условия на връх Купена.

„Убеден съм, че нямаше да бъде по-бързо, защото главният фактор беше бурята – силен вятър и валеж и най-вече – облачността, която не позволяваше на никаква машина да стигне до там“, категоричен е планинският спасител.