Седмица от чешмите в добричкото село Дебрене тече вода с мирис на нафта. Хората не могат да ползват водата нито за пиене, нито за миене, къпане или пране.
По думите на Галина проблемът е вече от седмица. След спиране на водата по мивката ѝ остават мазни остатъци от нафта и мирис.
„Миналата неделя, когато станахме сутринта и влязох да си направя сутрешния тоалет, вече водата миришеше на нафта. Оттогава не смеем да пуснем вода от бойлера, защото продължава да мирише. Нямаме информация какво показват химическите анализи и кога можем да ползваме водата. Питаме докога така“, каза Галина.
Местните жители са сериозно притеснени и недоволстват, че институциите не им обясняват нито как е замърсена мрежата, нито кога ще потече чиста вода.
„В нас водата мирише на нафта и е мазна. Снощи синът ми се върна от работа и каза „как да се къпя, да не остане нещо по тялото ми“, разказа Недко.
Някои от хора са принудени да ползват вода от свои близки в Добрич.
„Импровизираме, вчера съм взела цялата посуда и съм я мила при майка ми в Добрич, тъй като нямаме никаква яснота за субстанцията и сме предпазливи“, сподели жител на селото.
От здравната инспекция заявиха за bTV, че след получаване на сигнала е направено пробовземане. Установява се, че пробите, взети от помпената станция и водоизточника, отговарят на изискването, но тези, които са взети от крана на потребителите – не отговарят.
„Жителите на село Дебрене имат основания да бъдат притеснени. Това не е изолиран случай. На 23 получих сигнал от жител на селото и веднага се свързах с РЗИ-Добрич. Към настоящия момент в общината няма информация нито от РЗИ, нито от ВиК какво е състоянието на водата“, каза кметът на община Добрич Соня Георгиева.
Проблемът с негодната вода идва след авария - изгоряла помпа, която от водното дружество сменили. Източникът на замърсяване обаче не е ясен.
„В неделя сме сменили изгоряла помпа, в понеделник също имахме сигнал, веднага сме реагирали. Проблемът е вътрешен в селото, предполагаме, че е станало нещо – мита е цистерна. Трасето е празно, в един момент цистерната, ако е пълна, тази нафта влиза в тръбопровода на селото. Промили сме 90% системата на Деберне, с ударна доза сме хлорирали. ВиК пет дни не са излизали от селото“, каза Янко Димитров от ВиК-Добрич.
Жителите са призовани да не използват вода от чешмите за питейно-битови нужди. От общината казаха, че имат готовност да предоставят водоноска.
Очаква се утре да излязат резултатите и да стане ясно дали водата отговоря на здравните стандарти.