Кибератаката, която блокира няколко сайта на институции у нас, е от най-безобидния тип атаки, но е предупреждение, че имаме сериозни пропуски в кибресигурността. Това каза в предаването „Тази сутрин“ Цветлин Йовчев, бивш вътрешен министър и бивш директор на ДАНС.
На въпроса дали е дело само на един човек или на група той отговори: „Тук можем да издигаме само хипотези. Вероятно се касае за повече от един човек, тъй като все пак обемът на тази атака към редица сайтове в България изисква голям ресурс. Според мен би било по трудно, ако тя е организирана от един човек. Вероятно се касае за група от хора“.
Той напомни, че редица държави в Европа са станали жертва на подобен тип атаки и ударите винаги са насочени към страни, които Русия определи за „неприятелски“.
Според него кибератаката вероятно има и връзка с опита да се замеси името на България във взрива на Кримския мост.
Според Йовчев в момента у нас има пропуски в правилата, по които се действа при такива атаки, а службите нямат нужния инструментариум за противодействие.
„От 2018 г. имаме един закон за киберсигурност, който към момента като че ли само частично се изпълнява. От време на време при едно такова събитие има някакъв кратък импулс, който мотивира институциите да започнат да се опитват да правят нещо, но то не се довършват до края. В закона така са дефинирани отговорностите и функциите на ДАНС, на ГДБОП и на новото министерство на електронното управление, че като че ли остава сива зона, в която не е ясно къде кой точно трябва да предприеме действия. Вторият аспект е, че към момента нашите служби все още нямат необходимия инструментариум да правят ранна детекция на такива заплахи и оттам нататък ефективен инструментариум да спрат атаката и да минимизират и бързо да преодолеят последиците от нея. Ние все още нямаме Национален център за киберсигурност“, обясни бившият вътрешен министър.
Гледайте целия разговор във видеото.