Съветът за електронни медии (СЕМ) ще направи фокусирано наблюдение на 14 обществени и на 13 търговски доставчика. Това каза в предаването „Тази сутрин“ председателят на СЕМ Соня Момчилова. Тя допълни, че няма да се увеличават финансовите санкции за съобщаване на резултати 15-20 минути преди изтичането на изборния ден. Те се налагат от ЦИК по сигнал на СЕМ.

„Разбирам, че повечето медии могат да си позволят да платят санкциите, но медиите са пример. Не можем да разчитаме на това, че хората ще спазват законите в страната, след като медиите ги погазват. Освен това санкциите, които СЕМ налага, са символични на фона на цените на рекламата в медиите“, каза Соня Момчилова и подчерта.

„Всичко се превърна в автоматизъм. Не са изключени обаче изненади. Последните години всички свикнахме да работим в среда на постоянни предизборни компании и избори. Надявам се да няма нарушения на Изборния кодекс и на Закона за радио и телевизия. Надявам се да няма и печални изводи от страна на Организацията за сигурност и сътрудничество на Европа“, каза още тя.

По сигнали, както и в случаите, когато експертите се самосезират, наблюдението ще се разширява. Следи се за спазването на договорите и на регламентите за присъствие на партиите в медиите, като това включва равнопоставеност, плурализъм, недопускане на език на омразата, както и на не накърняване на достойнството на участниците в изборите.

„Силно се надяваме този път да има лидерски дебат“, каза още Соня Момчилова.

Тя обясни, че освен всичко това ще оценяват мнението на зрителите за работата на ЦИК, на СЕМ и дори на медиите. 

„През есента на миналата година Илия Вълков от Асоциацията на европейските журналисти обяви един фрустриращ процент на автоцензура, която е самодекларирана от журналистите, работещи в медии с високи професионални стандарти. Тогава се озадачих, но започнах още по-бдително за следя за работата на журналистите. Това е болестотворен симптом, много страшен“, отчете още тя.