"Участието в подобен валутен съюз означава по-висока производителност и по-високи доходи. Години наред не виждам целенасочена работа на правителството". Това коментира в "Тази сутрин" Ивайло Калфин, бивш социален и външен министър, за приемането ни в еврозоната.

Калфин посочи, че българският лев тази година отбелязва 145 г., откакто е създаден - от първия закон за рязане на монети. От тези 145 г. той е бил 25-30 години независима валута - не е бил обвързан с някоя друга. И тези 25-30 г. са били най-тежките проблеми за българската икономика. Последният беше 1997-1998 г.", обясни Ивайло Калфин.

"Българският лев е изключително слаб като валута заради лошата политика към него от 145 г. насам. Една валута не е символ за национална гордост, ако тя не е силна. Една валута върши работата си на пари", посочи той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Няма повод да се стопят доходите", заяви Калфин и обърна внимание на фалшивите новини в онлайн пространството. 

"Голямият риск за членството ни в еврозоната е тогава, когато има криза. Но този риск го има и при валутен борд. Без да са влезли в еврозоната, Румъния ни задмина много далеко. Там доходите и производителността са много по-високи", отбеляза Калфин.

Оттеглянето на ДПС на Доган 

„Нямам възможност да се занимавам с политическа дейност. Всички се радваме, че има някакво правителство. Очевидно правителството на малцинството не е стабилно. Очевидно е, че участниците в него си плащат цената“, посочи той.

По думите му оттеглянето на ДПС на Ахмед Доган не е било изненадващо и е имало по-рано сигнали за него.

„Очевидно е, че имаха по-големи очаквания за присъствието си във властта, които не се случиха. Те влязоха в тази коалиция, за да се противопоставят на другото ДПС – на Пеевски. Видяха, че няма да могат и съвсем логично излязоха“, коментира Калфин.

"Очевидно г-н Пеевски опитва да се рециклира в българската политика и да измие всичко, което е било в миналото. Този процес отнема време и според мен няма да е напълно успешен. Той до голяма степен се дължи и на активността на изборите. Докато има възможност за участие, ще бъде политически фактор", смята Калфин. 

Според него липсата на справедливост и законодателство е най-големият дефицит в държавата. Заради това са и протестите за загинали деца.

"Ако има нещо, към което съм още по-скептичен - това са комисиите в парламента", посочи той за възможни разследвания на Пеевски.

Калфин отбеляза, че хора, които са били свързани с Делян Пеевски в миналото, не бива да заемат политически позиции, но това не се случва.

Какво още коментира бившият социален и външен министър - чуйте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK