Днес ще ви разкажа откъде произлиза една от най-често употребяваните думи в нашия езиковия речник - думата ОК?  

Корените й са свързани с шега, родена в американския град Бостън. Следите водят към съобщение с дребен шрифт във вестник "Boston Morning Post" от 23 март 1839 г. Информацията е посветена на хумористичен клуб, а думичката "окей" е замислена като правописна игрословица. Във въпросната статия "окей" е погрешно изписана абревиатура на "all correct" (всичко правилно).

В онези години вестниците били пълни с подобни правописни шегички. Малко преди споменатата дата в същия вестник един журналист се пошегувал със съкращението "O.W." - погрешно написано съкращение на "олрайт" (all right).  

Така от Бостън думата "окей" тръгва по света.

Нейният изобретател - Чарлс Грий, толкова харесал собствения си словесен каламбур, че през следващите дни не спрял да го използва. След това много други също взели думичката в езиковия си арсенал.

23 март е и рождената дата на Ерих Фром - един от най-блестящите мислители на XX век в областта на психологията, философията и социалните науки. Ученият е роден в Германия в самото начало на века – 1900 година. Следва в университетите в Хайделберг и в Мюнхен и в Института по психоанализа в Берлин. След като напуска Германия през 1932 г., чете лекции в Съединените щати.

Неговите книги – "Душата на човека", "Бягство от свободата", "Здравото общество", "Анатомия на човешката деструктивност", стават класика в областта на психологическата и психоаналитичната литература и до днес са сред най-превежданите и преиздавани световни заглавия.  

Според Ерих Фром притежателната нагласа тласка света към екологична и психологическа катастрофа, като единственото спасение той вижда в приемане на нагласата да бъдеш, да обичаш, да действаш и да израстваш духовно. Негови са думите, че "човекът е единственото животно, за което собственото му съществуване е проблем, който трябва да се реши и от който не може да избяга."