На 22 март 1895 г. братята Луи и Огюст Люмиер показват първия филм, заснет с конструиран от тях апарат, който е едновременно камера и прожекционно устройство.

Филмчето, наречено "Излизане от фабриката", е направено няколко дни по-рано - на 19 март, а апаратът на братята е патентован година по-рано. Продължителността на лентата е малко под 50 секунди, а на нея е показан рутинен момент от живота на работниците във фабрика "Люмиер".

Както става ясно от заглавието, сюжетът е елементарен - работниците напускат фабриката в края на работния ден. Повечето филми от това време, не само на Люмиер, са кръстени на дейността, показана в тях и траят до около минута.

Снимка: bTV



Бащите на киното осъществяват първата прожекция малко по-късно през същата година, а тя предизвиква меко силни емоции. "Ужас! Ще ни смачка!" - това са първите възгласи на зрителите на прожекцията в парижкото Гранд кафе. Хората се изплашили, че движещият се влак ще ги прегази и се разбягали панически.

Въпреки първоначалния шок, киното бързо се налага в големи градове като Париж, Лондон, Берлин и Санкт Петербург. Дори и в малките градове непрекъснато се прожектират творбите на Люмиер.

Снимка: bTV



Първият български филм е "Българан е галант", прожектиран през 1915 г., а първият кино салон отваря врати през 1908 г. в София и носи името "Модерен театър".

Завръщане не от кинопрожекция, а от дълго космическо приключение. На 22 март 1995 г. в здрав дух и телесно разположение на земята се завръща космонавтът Валери Поляков. Прави го, след като поставя рекорд за най-продължителен престой в Космоса - 436 дни. Космонавтът е роден в руския град Тула през 1942 г., избран е за извънпланетарна мисия пак на днешната дата 22 март 1972 г. Първият си космически полет извършва от 29 август 1988 г. до 27 април 1989 г.

Снимка: bTV



Продължителността му е 240 денонощия плюс рекордните 437 денонощия и 18 часа – прави обща сметка от 678 денонощия, 16 часа и 34 минути. Или почти 2 години далеч от Земята.

Снимка: bTV

За успешното изпълнение на проекта на връщане на Земята Валери получава титлата Герой на Руската федерация. По време на експедицията извършва повече от 600 експеримента и успява да реагира без паника след пожар в един от генераторите.