Платото на психиатричната криза заради пандемията с COVID-19 предстои и ще продължи през следващите 30 месеца, заяви психологът Христо Монов в „Тази сутрин“.

Мерките срещу разпространението на коронавируса са имали психиатричен ефект върху хората. От 12 март 179 души на възраст между 7 и 83 години са потърсили помощ от специалната секция по кризисна психология към Дружеството на психолозите в България или „Кризис съпорт тийм ЛЗ“.

Над 35% са се оплаквали от тревожни състояния и необяснимо напрежение, защото ситуацията е необичайна и коренно промени начина им на живот, разказа Монов.

Кризата е изострила проблемите при хора в „гранични състояния“ и е предизвикала типични за такава ситуация явления като семейни конфликти, злоупотреба с алкохол и лекарства, домашно насилие, каза психологът. Висока е тревожността и за икономическите последствия от COVID-19.

Снимка: btvnovinite.bg

В края на април сред вече се наблюдава гняв и съпротива на случващото у нас, срещу това „да изпълняваш нарежданията на някаква чужда воля“, заяви Монов и даде като пример реакциите на абитуриентите, които нарушават забраните за събирания.

Според него е грешка, че в Националния оперативен щаб, чиито брифинги сравни със статистики на траурна агенция, няма психолог, който да обяснява на членовете му „някои особености на националната психика“.

Трябва да има национална психологическа служба, която да действа в подобни ситуации, категоричен е Монов.

Тревожно е и положението с психичното състояние на хората, които са на първа линия в борбата срещу коронавируса, което не взема предвид в ресорните им министерства. Като пример Монов посочи мнението на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, според когото военнослужещите не се нуждаявт от психологична помощ, защото са подбрани и обучени да издържат на стрес.

Кризата е показала, че ние сме крайни индивидуалисти и се надяваме лошото да ни отмине, а не мислим за опазването на другите, смята психологът.