„Ние не сме чували 18 дни парламент да не може да избере своя председател и вътре да се повтарят едни и същи кандидати, които постигат очевидно едни и същи резултати. Но според мен наистина има хипотеза, в която да се търси управляващо мнозинство. Това би станало ако днес или другата седмица БСП сменят своя кандидат и влезе Петър Кънев като кандидат.“ Това коментира адв. Велислав Величков от Инициативата „Правосъдие за всеки“.

Според него тогава ще има правителство с третия мандат, който президентът ще връчи на БСП.

„Ще има вече основанието, защото депутат от БСП ще бъде председател на Народното събрание. Той сам избира третата политическа сила. Борисов е обещал, че ще върне мандата. Не вярвам толкова грубо за пореден път да се сгази обещанието. Всичко с ПП-ДБ е затворено, особено последната седмица“, смята той.

Според Геновева Петрова зад избора на председател се крият няколко неща.

„Имаме много на брой зависими от някакъв фактор присъстващи, които по никакъв начин не мога да намерят начин да променят начин на действие и да намерят изход от ситуацията. Част от първоначалните съмнения бяха, че процесът буксува, защото зад избор на председател  на Народно събрание прозира потенциален бъдещ служебен премиер. Има обаче сега и нови тези, че това не е просто избор на председател на Народно събрание, а е  избор на управляващо мнозинство“, коментира социологът от „Алфа Рисърч“
Геновева Петрова.

Преподавателят по конституционно право в СУ „Св. Климент Охридски“ д-р Орлин Колев пък вижда и прогрес след седмия неуспешен опит за избор на шеф на парламента.

„Виждаме един прогрес, обнадеждаващото в случая, което ме кара да съм спокоен, е, че към момента ситуацията изцяло зависи от политическата воля на народните представители. В никакъв случай законът, в случая Конституцията, не предвещава да се окажем в положение на конституционна криза. В този смисъл, докато се наумуват и налудуват - ще наблюдаваме този сериал. Въртят колкото искат гласувания, почивки и възможно е в тази ситуацията да се образуват парламентарните групи. Въпросът е да стигнат до извода или да се убедят, че няма друг изход освен този. Възможно е да се образуват парламентарните групи без председател“, смята Колев.

Той обясни и как може да се стигне до мандат без шеф на парламента.

„Те не зависят от председателя. Нито ги одобрява, нито им разрешава. Конститутивният елемент при формиране на групите е волята на народните представители да се обединят в такива. Освен това трябва да имаме едно оповестяване, а то е свързано с информиране на всички трети лица, че вече имаме такива групи. Най-важното е да се информира президентът, за да започне консултации с тях и връчване на проучвателен мандат“, обясни още д-р Колев. 

Вижте целия разговор във видеото. 

 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK