Груби епитети, сложни метафори, жаргони – езикът на народните представители от предходния парламент беше изпълнен с цветущи изрази, които отекваха в публичното пространство.
48-ото Народно събрание започна със скандали, а после в разправии и звучни изрази народните представители се заловиха за работа.
„Политиците забравят не само какво говорят, но и как говорят. Те създадоха един политически жаргон, в който се чувстват добре, уютно и са защитени“, коментира езиковедът доц. д-р Владислав Миланов.
„Толкова различни типове политици и типове управление преминаха, че е донякъде оправдано, че хората се притесняват, страхуват, отчаяни са, отвратени са от политическото говорене“, каза Любомир Аламанов, ПР експерт.
„Българските политици не си дават сметка колко силно оръжие са думите и словото“, добави доц. Миланов.
„Ние имахме политици, които говориха особено сложно, с някакви сложни политически наративи, все едно са в центъра на Брюксел. Имахме политици, които говориха просто, защото нали аз съм прост и вие сте прости - значи се разбираме. За мен тези две крайности не са правилни. Хората иска да се говори човешки, тоест да има малко емпатия. Не простотата е задължителна, а емпатията“, коментира Аламанов.