Административният съд трябва да реши дали внесените от Мая Манолова жалби и доказателства към тях са достатъчни за касирането на вота в София, това заяви говорителят на ЦИК Александър Андреев.

За „Тази сутрин” той обясни, че ЦИК не е запозната с представените документи, тъй като те се предават към съда от Общинската избирателна комисия.

„Няма информация за тежки нарушения, които биха могли да опорочат изборния процес или да са незаконосъобразни”, допълни още Андреев.

По думите му разминаването в някои от изборните протоколи от изминалите местни избори може да се дължи на това, че при прехвърлянето на данните от черновата на оригиналния протокол, цифрите не са били правилно записани.

Освен това подчерта, че там, където има поправки в протокола, той би следвало да бъде подписан от членовете на СИК.

„Ако поправките са толкова съществени, че не може да бъде правилно отчетен резултатът, то има т.нар сгрешен протокол, който се връща на ОИК и се предоставя втори протокол, който да бъде попълнен”, изтъкна Андреев.

Говорителят на ЦИК заяви, че ако данните от действителните бюлетини бъдат обобщени, то процентът недействителни гласове не е толкова висок. Въпреки това смята, че е въпрос на анализ е да се установят причините, довели до недействителните бюлетини.

Според Андреев има проблем с преференциите, тъй като или не са отчетени правилно, или са отбелязани грешно.

Той обясни, че ако ЦИК ще участва в обсъждане на изборите и изборния кодекс ако бъде поканена. Експертът подчерта, че е важно да се разграничават някои от проблемите в изборния процес спрямо компетентността на избирателните комисии.

Като пример даде купуването на гласове, което е извън правомощията на ЦИК или ОИК. По думите му организацията на местните избори е била на ниво.