Във всички епархии на Българската православна църква се проведоха избори за делегати, които ще избират бъдещия български патриарх на 30 юни.

„Усеща се напрежение и очакване в църквата. Може да се каже и задкулисие. Нямаме видимост за случващото се. Това противоречи на православната църква, която е отворена към миряните си“, коментира в „Тази сутрин“ Полина Спирова, богослов и редактор на сайта „Двери“.

Според нея има фракции, които се борят помежду си, но това не се оповестява.

„Не казват в каква посока ще се развива църквата. Визиите им са различни, но никой не го казва. Църквата е институция, различна от политическите партии. Скритите послания не би трябвало да са в арсенала на един православен духовник. Ако има теория, че някой митрополит не иска да стане патриарх, това не означава, че неговите събратя няма да го предложат“, открои Спирова.

„Българската православна църка изобщо не е отворена към хората. Видяхме го с изборите в Сливенската епархия. Синодът решава как ще подреди състезателната тройка“, обясни Горан Благоев, историк и журналист.

„Надявам се Светият Синод да не повтори онова безумие отпреди 11 години при избора на Неофит, когато два дни не им стигнаха да определят тримата кандидати. На 13-о или 14-о гласуване избраха. Сега има разделение и поляризиране в Светия Синод. Ако прояви мъдрост, трябва да търси балансьор. Такива не са нито Николай Пловдивски, нито Гавриил Ловчански – това са двамата водещи митрополити“, допълни той.

Според него не бива да се пренебрегва Американският и Австралийски митрополит Йосиф.

„Лобито на Николай Пловдивски излъчи сливенски митрополит. Вероятно ще доминира и при избора на патриарх. Бих призовал целокупния български православен народ, ако след 20-и не стане известна тройката, не вярвайте на никакви клетви – „Аз няма да съм патриарх“, каза Горан Благоев.