След разкритията в "Пандора пейпърс" последваха реакциите от много известни личности и политици, споменати в списъците.

Сръбският министър на финансите отхвърли твърденията, че има 24 апартамента в България. Чешкият премиер пък подчерта, че когато си е купил имот за 22 млн. долара през офшорна компания, не е бил действащ политик.

Коментар дойде и от йорданския крал, който заяви, че разкритията са „кампания срещу Йордания“. Абдула Втори е уличен, че е изградил имотна империя за над 100 млн. долара.

Бившият депутат от ДПС Делян Пеевски е един от българите в международното разследване за пари и имущество в офшорки.

Офшорна компания е дружество, обичайно регистрирано извън територията, където те развиват дейност.

Офшорни зони са Бахамските острови, Сейшелите, Вануату и други екзотични места. Такива са обаче и Великобритания, Нова Зеландия, няколко от САЩ, Португалия, Австрия и Нидерландия. Ключов елемент е, че акциите от офшорните компании са на приносител. Тоест, който ги държи, той е собственикът, но това никъде не е отбелязано в регистрите.

По документи тези фирми са регистрирани на името на адвокати или други физически лица. Дори властите в офшорните зони не знаят за реалната собственост на хилядите регистрирани там фирми.

А кой държи акциите е съвсем друг въпрос. Често целта за регистриране на офшорна компания е намаляване или избягване на дължимите данъци, по-лека бюрокрация, защита на собственост. Но в почти всички случаи се цели анонимност и конфиденциалност – т.е. скриване на самоличността на собственика на фирмата зад акциите на приносител.

Това прави непрозрачни произходът на парите, с които оперират офшорните фирми и реалната дейност на притежателя им.

За периода 2001–2010 г. имаме над 24 млрд. долара изнесени от България към офшорни зони, заяви финансовият експерт Кольо Парамов в „Тази сутрин“.

По думите му 5 млрд. долара са изнесени от България за Панама през 2005 г. при управлението на Сергей Станишев. Подобни суми към същата дестинация са изнесени и през следващите години.

Снимка: btvnovinite.bg

"Офршорните зони и компании са начин за заобикаляне на закона, но тяхното време вече изтича и това се показва именно от Досиетата „Пандора“, заяви Парамов.

„Офшорките се ползват за неплащане на данъци, пране на пари от криминални дейности и финансиране на тероризъм. Затова не мога да си обясня двойствения стандарт в много държави. От години само се приказва, нищо не се прави", коментира бившият шеф на Националната разузнавателна служба.

Според него този двоен стандарт личи в Европейският съюз, където са били правени „черни и бели списъци на офшорни държави“, но санкции няма.

Снимка: btvnovinite.bg

"Между 200 и 600 млрд. долара губят държавните бюджети в цял свят по оценка на МВФ заради действието на офшорни зони", каза още Гяуров.

147 имена, свързани в България, се очаква да излязат от Досиетата „Пандора“ до Нова година, прогнозира Парамов. Сред тях със сигурност ще има публични личности, категоричен е Гяуров.

"Най-трудни са нещата в първия етап при започването на разследване, но веднъж започне ли такова, всяка една държава е длъжна да предостави информация, независимо дали има или няма офшорна зона", коментира Гяуров.

Бившият шеф на НРС посочи, че със съвременните технологии, всичко може да бъде проследено. Според Парамов влизането ни във еврозоната ще затегне контрола и проследимостта на трансферите.

Двамата експерти са съгласни, че излизането на Досиетата „Пандора“ нямат нищо общо с вътрешнополитическата ситуация у нас.