„Наш анализ от края на август показва ясно, че „Лукойл“ е генерирал близо 3 милиарда долара свръхпечалба през последните 18 месеца на базата на дерогацията, защото продава горивата у нас при марш на печалбата между 50 и 35 ст. на литър“, каза в предаването „Тази сутрин“ енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров.

Към края на септември депутатите решиха България да спре вноса на руски нефт, който се ползва в момента от „Лукойл Нефтохим Бургас“, но това да стане поетапно в рамките на една година. Народните представители заложиха и определени срокове и изисквания за целта.

„Лукойл Нефтохим Бургас“ АД трябва поетапно да премине към преработка на петрол с неруски произход, като до 31.12.2023 година има право да преработва не повече от 80 процента петрол с руски произход; до 31.03.2024 г. не повече от 75 процента петрол с руски произход; до 30.06.2024 г. не повече от 50 процента петрол с руски произход; до 30.09.2024 г. не повече от 25 процента петрол с руски произход, като същевременно оборотът от произведените горива не е по-нисък от средния за последните пет приключили финансови години. От 01.10.2024 година, „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД трябва изцяло да преработва петрол с неруски произход.

 „През последните 10 години „Лукойл“ провежда мащабна стратегия в цяла Европа за разпродаване на някои от активите си - особено тези, които са свързани с преработка на суров петрол или продажба на горива на дребно“, посочи Владимиров. 

 

По думите му в момента върви наддаване между различни групи, които имат интерес към рафинерията.

„Всички твърденият, че не може да се замести бързо руския петрол са просто неверни. Не стъпват на факти. Наш анализ, който ние публикувахме в края на август, показа, че рафинерията може да оперира с над 20 различни сурови видове петрол. Твърдението, че трябва да се инвестират 500 милиона лева в замяна на руското гориво, просто не е вярно. Разбира се отнема техническо време, ако трябва да се замеси 100% от руския петел. Но за голяма компания като „Лукойл“, която има доставчици на суровини от много различни места, не мисля, че ще е проблем да замени руския петрол“, заключи енергийният експерт.

Още четете на сайта businessnovinite.bg.