„Все още няма отговор защо спря токът, но какво знаем – около обяд е регистриран огромен спад в потреблението. Над половината от близо 25 гигавата отпадат за секунди и това предизвика автоматично вероятно откачване на испанската и португалската система от континенталната“.

Това коментира в „Тази сутрин“ Никола Газдов, пpeдceдaтeл нa Acoциaциятa зa пpoизвoдcтвo, cъxpaнeниe и тъpгoвия c eлeĸтpoeнepгия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Всички видяхме ефекта от това – хора без телефони, заседнали в асансьори, без възможност да се придвижват. Паника. За радост тази сутрин преди около час имаше ъпдейт от испанския електроенергиен системен оператор. Вече 100% от подстанциите са енергизирани и около 93% от консумацията е обратно“, посочи Газдов.

Предполага се, че проблемът е технически и вероятно е предизвикан от климатична аномалия. Очаква се след седмици да разберем какво точно се е с случило – тепърва ще се изследват причини до най-малкия технически детайл.

„Видяхме обаче, че веднага след срива, половината производство и половината търсене бяха задоволени от възобновяеми източници. Тоест соларните и вятърните централи в Испания успяха да задържат част от производството и затова нямаше пълен срив в системата. Може би, ако имаха батерии, колкото България ще има след една година – този срив изобщо нямаще да се случи. Батериите щяха един буфер да поемат този срив в първите минути и диспечерите щяха много бързо да реагират“, обясни Никола Газдов.

"Можем да си позволим да спекулираме, но не знам дали е редно. Предполага се, че става въпрос за много резки температурни амплитуди в планински район", коментира още той.

Киберфизична сигурност

Експертът по киберсигурност Ясен Такев отбеляза, че цифровият компонент също е много важен.

„Европа трябва да осъзнае, че това вече се нарича киберфизична сигурност, защото ние трябва да защитаваме физичната среда, но и мрежовата среда. Неслучайно преди повече от 7 месеца влезе в сила новата директива за минимални изисквания за мрежова и информационна сигурност“, отбеляза той.

„Всяка една организация, която управлява или съхранява енергия, за да може да има устойчивост, трябва да изпълни ангажименти. Българските регулатори не трябва да си затварят очите“, посочи Такев.

По думите му следи от кибератака няма.

Какво още коментираха експертите – чуйте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK