„Проблемът в Кашмир е, че там се намира т.нар. троен ядрен възел. Всичко може да се случи, включително пълномащабна война, но тя няма да е с ядрени оръжия. Има ядрен паритет и никоя от страните не би рискувала в това отношение. Ако се случи, ще бъде с конвенционални средства”, каза бившият посланик на България в Индия (1998-2002 г.) Едвин Сугарев.
По думите му Индия поддържа много добри отношения със САЩ и не може да си позволи да действа безогледно.
„По-скоро Пакистан действа без да предупреждава никого и от пакистанска страна може да се очакват някакви неочаквани резултати, а топката сега е именно в Пакистан. Това, че е даден картбланш на пакистанската армия да отговори както намери за добре не е много добър знак”, добави той.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Въпреки това, според Едвин Сугарев вероятността да се случи пълномащабен конфликт не е особено голяма.
„До такъв може да се стигне, ако една от страните е убедена в своя успех, а в случая нито една от тях няма основание. Разбира се, Индия е по-голяма страна, има по-голяма армия и 10 пъти по-голям икономически потенциал, но няма едно нещо, което има Пакистан – съюзник в лицето на Китай. Това е възпиращ факт. Според мен ще разменят още няколко удари и ще се споразумеят с участието на външен посредник – може би САЩ или Русия“, коментира той.
Сугарев припомни, че за Кашмир досега са водени три войни, така че е възможно да се случи отново. По думите му подобни атентати и престрелки през границата сa нещо обичайно в Кашмир от 80 години насам.
„Причината за спорния Кашмир е едно решение, което през 1947 г. взема кашмирският махараджа Хари Сингх за това към коя страна да се присъедини Кашмир. При напускането на англичаните страната е разделена на предимно мюсюлманска част и предимно хиндуистка. В Кашмир множеството са мюсюлмани, но Сингх първо се опитва да превърне Кашмир в самостоятелна държава. Пакистанските части нахлуват, той иска помощ от Индия, срещу което обещава, че ще се присъедини към индийската част и това е голямата грешка, която струва толкова много кръв в течение на десетилетия“, обясни бившият посланик в Индия.
Ролята на Китай
„Китай също държи една част от Кашмир без кой знае какви предимства освен стратегически, но тя би трябвало да бъде към индийската част. Имало е и война между Китай и Индия, която не е свършила с добри резултати за Индия, така че Китай е доста важен фактор в това отношение. И трите страни са струпали доста големи военни части в тези високопланински области. Те са по 4-5000 метра височина и въпреки това в тези условия там непрекъснато се водят сражения“, посочи Сугарев.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK