Сградата на читалище „Светлина“ в Шипка, която е копие на Народния театър в София, е превзета от разрухата. 

В тъмните времена на робството един даскал - Христо Караджов, увлича местните и те решават да съградят храм на духа. За да се случи тази сграда, се събират по десет гроша от всяка къща. Строят я с доброволен труд. 

Така започва историята на читалище „Светлина“ – умалено  копие на Народния театър „Иван Вазов“. Залата има 250 места и балкон. С прекрасна акустика, с прожекционен апарат за филми - за него тогавашното читалищно настоятелство теглило кредит, за да го закупи. 

Снимка: btvnovinite.bg

Двадесет години от живота на Стефка Крачанова минават в читалището. През 1976 г. тя започва работа като секретар в него. Спомените от онова време днес, освен радост, ѝ носят и болка. 

„Страшна е картината - да погледнеш, че един такъв храм на културата в момента се руши“, споделя Стефка. 

Снимка: btvnovinite.bg

Спомени за блясъка на читалище „Светлина“ пази и кметът на град Шипка. 

„Всички аплодисменти и до ден днешен ехтят в ушите ми.  Сградата изглеждаше изключително достолепна, великолепна и аристократична за времето си“, казва кметът Василка Панайотова. 

На Стефка Крачанова се пада тъжната участ да види и разрухата на сградата.

„В един момент имах чувството, че наистина читалището ще падне върху главата ми. Един ден, когато се качвах горе в Историческия музей, аз не можах да отворя вратата. Блъскам -оказа се, че е съборен покривът и вътре е затрупано с руини“, разказва тя. 

Снимка: btvnovinite.bg

Сградата вече има статут на недвижима културна ценност. Отпуснати са 100 000 лева за ремонт. 

Галина Стоянова, кмет на община Казанлък, посочва, че до дни ще започне реконструкцията на покрива и вътрешността на сградата. 

След като първата част от проекта приключи, кметът на Шипка е замислила доброволческа акция.

Втората част на реконструкцията включва подмяна на дограмата и изкърпване и възстановяване на фасадата.

А третата - цялостно възстановяване на интериора.