Неудовлетворението от развитието на страната стига до много висока степен, в подобна ситуация бяхме в 2018 г., когато имаше отново ремонт на кабинета и вицепремиерът Валери Симеонов напусна управлението. Това коментира социологът Добромир Живков, който представи в предаването "Тази сутрин" данните от съвместни проучвания на bTV и "Маркет Линкс", проведени сред 1093 пълнолетни лица в страната и 500 в София.
Те са направени в периода 28 юли – 03 август 2020 г. по метода на пряко-личното интервю и онлайн анкетата.
Годините на кабинета "Борисов 3" се движат в пикове и спадове, в момента сме може би в най- ниската точка, отбеляза Добромир Живков.
Едва около 20% от българите смятат, че в момента държавата се развива в правилната посока, посочи той.
Одобрението за политиците
Според социолога в ситуацията на COVID-19 в цял свят се говори за нов тип лидерство. В такъв тип криза, като тази с пандемията, лидерството ще играе все по-важна роля, посочи той.
"Виждаме голяма промяна, особено в сравнение с 2009 г., когато Борисов стана премиер. В последното проучване рейтингът му е много нисък. Това е много ниско ниво на одобрение, което до момента не сме отчитали", обясни Добромир Живков.
По думите му това е сериозен индикатор за тежката лидерска криза в най-голямата политическа партия в страната.
"Към момента одобрението към ГЕРБ е по-голямо от това към Бойко Борисов, което е показателно за нова ситуация, в която попадаме", коментира Живков.
От политическите фигури най-одобряван е президентът Румен Радев, следван от Слави Трифонов и Мая Манолова. Повишава се и рейтингът на съпредседателя на "Демократична България" – Христо Иванов.
Политическите нагласи
Виждаме една много висока степен на мобилизация на българските граждани, отбеляза социологът.
"Политическата обстановка води до това всички да се политизират и да се ангажират със събитията. Държавата и гражданите са събудени, хората са готови да отидат да гласуват, но това не означава, че са направили своя избор за кого да гласуват", обясни Добромир Живков.
Според него особеният интерес трябва да бъде насочен именно към ГЕРБ и по какъв начин първата политическа сила в страната ще преодолее политическата криза.
Ако изборите бяха днес като първа политическа сила се очертава ГЕРБ с малка преднина пред "Има такъв народ", които излизат втори. Трети са БСП, следвани от "Демократична България", ДПС, Обединените патриоти и проекта на Мая Манолова.