Горещи са дебатите  в пленарната зала на парламента за петия вот на недоверие на правителството. Първа на трибуната застана лидерът на БСП Корнелия Нинова, която изложи в своята реч мотивите за искането на оставката на кабинета „Борисов 3“. Основната причина за искането на опозицията отново е темата за корупцията в държавата.

Протестът пред парламента се отрази на дебатите вътре - депутатите обсъдиха "доста стегнато" мотивите за оставката на правителството, приключвайки в 11:00 ч.

БСП: Управлението на ГЕРБ е заболяване, трябва да унищожим вируса

Мотивите за оставката на кабинета са „епикриза на едно заболяване, след вас остава да унищожим вируса, който е проникнал в тъканите на държавата. Ако имахте аргументи, хората нямаше да са на улицата. Чекмеджетата на нощното шкафче говорят, че се готвите за евакуация“, заяви след нея от парламентарната трибуна народният представител Красимир Янков от БСП.

ГЕРБ: Оставката е по-лесният вариант, няма да дадем властта на комплексиран човек

„Две са причините, заради които правителството не трябва да подава оставка. Не за да запази своите местенца, а защото хората са ни гласували доверие и носим отговорност, а отговорността изисква да се взимат неприятни решения като това да останем на власт. Два пъти сме подавали оставки – това е по-лесният вариант“, заяви Александър Ненков от ГЕРБ, който отбеляза, че след няколко месеца има избори и хората могат да определят кой да ги управлява.

Друга причина, за да не подава оставка правителството, по думите на Ненков, е този „комплексиран човек – президента Радев“, „изпълнен с омраза и реваншизъм“, който „постигна немислимото да разруши всеки мост между институциите“. Не трябва управлението да се поверява на него, който „не предлага решения, а само критикува“.

“Въпреки че в мотивите на вносителите няма ясен акцент какво е направено по линия на МВР, смятам че по ясен и недвусмислен начин да се заяви от трибуната, че темата за противодействие на корупцията е важен приоритет в управленската програма на правителството”, коментира Красимир Ципов от ГЕРБ.

Според него са били предприети редица законодателни промени и в края на миналия, и в началото на настоящия мандат, свързани с капацитета на МВР да противодейства на престъпността.  

Той изтъкна, че през 2018 г. за корупционни престъпления в структурите на МВР са образувани над 1670 наказателни производства за корупция и отбеляза, че ако трябва да се направи сравнение с управлението на Тройната коалиция или кабинета на Пламен Орешарски, разликата е в пъти. 

"2013-14 г. тези досъдебни наказателни производства са били малко над 500", изтъкна Ципов. 

ВМРО: Олигархията се стреми да се възползва от възмущението на гражданите

“Смятаме, че е необходима не само смяна на лицата, а промяна на правилата. Когато системата остане същата, изборите водят до еднакво уродливи резултати и всеки “Месия” се оказва рано или късно обвинен в корупция и флирт с олигархията”, това коментира депутатът от ВМРО Искрен Веселинов. 

Той заяви, че именно днес олигархията се стреми да се възползва от възмущението на гражданите, както всеки път го е правила - “сменяйки едни политически лица с други, но зорко бранейки правилата, които ѝ позволяват да се възпроизвежда”. По думите му протестите са за демокрацията срещу олигархията.

Той заяви, че през зимата на 2013 г. неговата партия е допринесла за свалянето на кабинета “Борисов 1”, но вместо нова конституция и правила - е получено управление на БСП и ДПС, фалит на банки и тотално отвращение на хората от властта, изразено в по-големи от днешните протести.

Веселинов заяви, че само вносителите на вота ще спечелят от кризата. Той изрази готовност ВМРО да инициираме референдум за свикване на Велико народно събрание.

НФСБ: БСП защитава Васил Божков, левицата си прави политическо харакири

"Екзотичен акцент в мотивите за оставка е откритата симпатия и протекция, които вносителите от БСП, към забегналия в Дубай хазартен бос, твърдейки, че „държавата е предприела действия за изземване на вече успешно развития му бизнес“, заяви Борис Ячев от НФСБ, според когото въвеждането на държавен монопол в хазарта не може да се сравнява с изземването на успешен бизнес.

"Искаше ми се примерите за "дългогодишен чадър над някои бизнесмени" да не се спират до Васил Божков, а да обхванат и един случай за покровителство на бизнеса на двама братя от вътрешния кръг на президента Радея, който нашумя през последните месеци, но тук вносителите на вота срамежливо са замълчали", добави Ячев.

Внушението, че при разходването на средствата по програмата за саниране е показателно, тъй като е известно, че процедурите са провеждани от местната власт, включително и то от немалко кметове на БСП, които в такъв случай също се уличават в корупция, а това е политическо харакири за левицата, каза депутатът от НФСБ

Вносителите на вота на недоверие срамежливо са пропуснали да отбележат множеството повдигнати обвинения и разследвания срещу представители на местната власт от всякакви украски, заяви Ячев и избори някои от тях, като накрая отбеляза, че има 286 прокурорски проверки на властимащи.

Според него в мотивите за вота на недоверие има манипулация от страна на БСП.

Марешки: Народът не иска Радев и Нинова, само срещу нас никой не протестира

„Гладна кокошка просо сънува“ – така лидерът на „Воля“ Веселин Марешки определи ситуацията около вота на недоверие по време на дебатите в пленарната зала. Той заяви, че опозицията не разбира исканията на протестиращите граждани и обяви, че партията му е готова още сега да се яви на избори.

„На призива на Радев и Корнелия да бъде блокиран парламентът се отзоваха неколцина български граждани – и то не на техния призив, а дойдоха истински протестиращи, които им казаха и на тях „Вън!“ Защо българският народ не се вслушва в призивите на г-н Радев и на г-жа Нинова – защото разбират, че няма никаква искреност в това, което говорят“, подчерта Марешки.

Той обвини БСП в „пълна безпомощност и липса на всякакви качества, професионални и морални“, а също така и посочи, че левицата и „т.нар псевдодесница“ уж трябва да са съперници в Европарламента, докато у нас са заедно. „Ние единствени сме готови веднага още днес да си подадем оставките. Ние сме единствената партия, срещу която никой не протестира“, подчерта Марешки, който през цялото време водеше задочен диалог с опозиционни депутати, които му викаха от банките си.

Насред разгорещите дебати депутатът Красимир Богданов от Обединените патриоти реши да припомни историческото значение на днешната дата и избухналото на нея Илинденско въстание.

И докато в залата се караха, от парламента знаково отсъстваше лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. От движението не се изказаха и от парламентарната трибуна. 

Премиерът Бойко Борисов също не присъстваше на дебатите, защото е на Европейския съвет в Брюксел.

Гласуването на вота на недоверие ще е този вторник в 11:30 ч. За да успее, трябва да събере 121 гласа "за", а БСП и ДПС, които обявиха, че ще го подкрепят могат да съберат до 104 депутати.